Gazetelerdeki 'haber' görünümlü reklamlar

Gazetelerdeki 'haber' görünümlü reklamlar

22 Ocak 2021 Cuma  |   Kötü

Gazeteci Faruk Bildirici, gazetelerin magazin sayfalarında "haber" adı altında açık bir şekilde reklam yapılmasını şöyle eleştirdi:

"Fenerbahçeli futbolcu Caner Erkin, eşine bir otomobil hediye etmiş. Haberin asıl öznesinin doğal olarak Caner Erkin ve eşi Şükran Ovalı olması beklenir. 

Fakat Hürriyet’in Kelebek Eki’nde yayımlanan “Caner’den 1 milyonluk jest” haberinde öne çıkarılan ne Caner Erkin ne de eşi. Hediye ettiği araç bütün gövdesiyle ön planda… 

Kelebek’in birinci sayfasında logonun üzerindeki haber anonsunun ortasında hediye otomobilin fotoğrafı okura göz kırpıyordu. Bununla kalmıyor; ikinci sayfadaki haberin ortasında da aracın fotoğrafı arzı endam ediyordu. 

Otomobilin fotoğrafı da yetmiyor, Mehmet Üstündağ imzalı haberin ilk cümlesinde otomobilin markası veriliyordu. Üç paragraflık haberin bir paragrafında aracın özellikleri anlatılıyor, modeli ve hatta satın alındığı galerinin bile adı aktarılıyordu: 

“Caner Erkin, “Onunla evlenebilmek için kapısında yattım” dediği eşi Şükran Ovalı’ya, 2 yaşındaki kızları Mihran ile rahat seyahat edebilmesi için M… V… aldı. 

Fenerbahçe'nin yıldız futbolcusu Caner Erkin, eşi  Şükran Ovalı ve 2 yaşındaki kızı Mihran Ela’nın rahatı için kesenin ağzını açtı. Erkin, eşinin kızıyla birlikte otomobilde rahat rahat seyahat etmesi için 1 milyon TL’lik M.. V.. satın aldı ve özel şoför tahsis etti. V’nun “T.. S..” serisinin VIP aracını tercih eden ünlü futbolcu, yeni otomobilini Maslak 1453’te bulunan O.. isimli galeriden seçti.” 

Bu haberi okurlarımdan Çelik Çelikyaman’ın uyarısı üzerine fark ettim. Ardından internete de baktım. Hurriyet.com.tr’de de otomobilin bütün ayrıntıları ve fotoğrafı aynı şekilde yer alıyordu. Bu haberi Hürriyet’ten alıntılayan Sabah, Milliyet, Takvim, A Haber, CNN Türk de hediye otomobilin markasını ve fotoğrafını yayımladı. 

Aslında bu haberin asıl amacı, Caner Erkin’in eşine otomobil hediye etmesi olsa, aracın markasını, modelini ve satın alındığı galerinin adı yazılmaya hiç gerek yoktu. Ama bu haliyle amacın Caner Erkin’in eşi Şükran Ovalı’ya jesti değil de söz konusu marka ve model otomobille ilgili bir gelişmeyi okurlara duyurmak olduğu izlenimi veriyor. 

Böyle olunca da haberin vitrininde otomobilin bütün ihtişamıyla yer alması doğal…

Son dönemde magazin haberlerinde sanatçıların, magazin ünlülerinin isimlerinin çeşitli ticari ürünler ve markalarla birlikte anıldığı çok habere rastlıyorum. Bu magazin haberlerinin bazıları o kadar eften püften ki, sırf bir markanın, bir ürünün örtülü reklamını yapmak izin yazılmış olduğu ilk bakışta sırıtıyor. 

Akşam gazetesi ve internet sayfasında yayımlanan “Barış Arduç – Gupse Özay çiftinin artık bir villası var” haberi de bu şekilde “Ben villa reklamı yapıyorum” diye neredeyse bağıran (!) bir haberdi."

Yazının devamını okumak için tıklayın