İsmail Saymaz: 'Haber atlatmak suç oldu'

İsmail Saymaz: 'Haber atlatmak suç oldu'

11 Şubat 2020 Salı  |   iyi

Basın Konseyi kuruluşunun 33’üncü yıl dönümü İstanbul'da düzenlenen geceyle kutlandı. Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’in ev sahipliğinde düzenlenen geceye, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Basın Konseyi Onursal Başkanı Oktay Ekşi,gazeteciler cemiyetleri ve derneklerinin başkanları ile basın, siyaset, hukuk ve üniversitelerden tanınmış çok sayıda davetli katıldı.

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, ''demokrasinin olmazsa olmazı olan ifade ve basın özgürlüğü açısından son 10 yılın çok kötü geçtiğini, medyanın yeni 10 yılı kaybetmemesi için özgürlük mücadelesini sürdüreceklerini, bu yola baş koyduklarını'' söyledi. 

RTÜK cezaları ve Basın İlan Kurumu’nun ilan durdurma kararlarının, eleştirel yayın yapan televizyon ve gazeteleri susturmaya dönük olduğunu kaydeden Pınar Türenç, bu anlayışın hiçbir demokratik ülkede kabul edilemeyeceğini söyledi. Türenç, “Basına verilen cezaların son bulmasını istiyoruz. Türkiye'nin normalleşmesini istiyoruz.Yeni başlayan 10 yılın iyi değerlendirilmesi, medyanın özgür olup olmamasına bağlı. Basın özgürlüğü, basın etik değerlerinin yerine getirilebilmesi ve özgür basın için haykırıyoruz: Basının üzerinden elinizi çekin” dedi.

Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesi ve TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Basın Konseyi’nin yazılı basın için önemli olduğunu, verdiği kararları mahkemelerin de dikkate aldığını söyledi, ancak televizyon ve radyolar için de benzer etik denetimin yaşama geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesi ve Fox Tv Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk de Basın Konseyi’nin son 10 yıldır devasa sorunlarla boğuştuğuna tanık olduğunu anlattı. Fox TV ana haber sunucusunun eleştirel haber verdi diye lince uğramasını örnek veren Şentürk, “Bizim ekran yüzümüz için bir televizyonun sabah programında, ‘Türkiye'nin en etkili ajanı’ ifadesi kullanıldı. Bu meslektaşın meslektaşa linçidir”  diye konuştu.

Basın Konseyi üyesi gazeteci İsmail Saymaz da medyanın bugün yaşadığı sorunu örneklerle anlattı. Medyanın okunmayan ve izlenmeyen duruma hızla sürüklenmekte olduğunu belirten İsmail Saymaz, “Türk basını tarihinde olmadığı kadar dip yaptı. Biz 90’lı yıllardaki olayları gazete arşivlerinden okuyup öğrenebiliyoruz. Ama 2019 yılında ne yaşandığını yarın gazete arşivlerine bakanlar öğrenemeyecek, çünkü yazılmıyor. Eskiden haber atlamak suçtu, şimdi haber atlatmak suç. Allah’tan sosyal medya var, bari onun arşivi olsa” dedi.

(Basın Konseyi)