Haber ajanslarında olmayan haber

Haber ajanslarında olmayan haber

10 Aralık 2021 Cuma  |   MG Özel

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Moskova ile Ukrayna arasında hızla tırmanan gerginlikle ilgili olarak perşembe günü önemli açıklamalarda bulundu. 

Başkent Moskova'da yabancı ülkelerin askeri ataşeleri ile bir araya gelen Gerasimov, Ukrayna ile Batılı ülkeleri eleştirdi. Rusya Genelkurmay Başkanı'nın açıklamalarında Türkiye'yi ilgilendiren bir bölüm de vardı. 

Sputnik'te yer aldığı şekliyle Gerasimov şunları söyledi: 

"Ukrayna'ya helikopterler, insansız hava araçları ve uçaklar tedarik edilmesi, Kiev'i keskin ve tehlikeli adımlara yöneltiyor. Ukrayna ordusu, Donbass'ta ABD tarafından sağlanan Javelin tanksavar füze sistemlerinin kullanılmaya başlandığını, ayrıca Türk yapımı silahlı insansız hava araçları kullandıklarını açıkladı. Sonuç olarak, ülkenin doğusunda bunlar olmadan da tırmanan durum daha da kötüye gidiyor.”"

Sputnik'in Türkçe sayfasında yer alan “Türk yapımı silahlı insansız hava araçları” ifadesi Rus medyasında da yer aldı. 

Ancak bu satırlar ne Anadolu Ajansı'nın (AA) ne de İHA'nın abonelerine geçtiği haberde vardı. 

İHA'nın haberinde ilgili bölüm şöyle yer aldı: 

“Ukrayna'ya helikopterler, insansız hava araçları ve uçaklar tedarik edilmesi, Kiev'i keskin ve tehlikeli adımlara yöneltiyor. Ukrayna ordusu, Donbass'ta ABD tarafından sağlanan Javelin tanksavar füze sistemlerinin kullanılmaya başlandığını açıkladı.” 

Yani İHA Gerasimov'un açıklamasındaki “Türk yapımı” ifadesini çıkarmayı tercih etmişti. 

AA ise"insansız hava araçları" bölümünü atarak aynı sözleri şöyle verdi: 

“Gerasimov, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'ta Javelin antitank füze sistemlerinin kullanıldığına dair bildirimler yapıldığını aktararak, ''Ukrayna yönetiminin, Donbas sorununu güçle çözme yönündeki her türlü kışkırtıcı eylemi engellenecektir' dedi.” 

Bu nedenle haberi İHA ya da AA'dan kullanan Türk gazetelerinde Gerasimov'un altını çizdiği “Türk yapımı SİHA'lar” ifadesi yer almadı. Haberi Rus Sputnik'ten alanlarda ise bu bölüm vardı.  

Etiketler:  Rusya