Günün fotoğrafı Rusya'dan

Günün fotoğrafı Rusya'dan

13 Haziran 2022 Pazartesi  |   Günlük

Rus turistlerin Türkiye ilgisi elbette yeni değil ama Ukrayna savaşının ardından Batı'nın yaptırımları nedeniyle pek çok ülkenin hava sahasını kapatması bu yaz sezonunda Türkiye'yi ister istemez daha da popüler hale getirdi.

TürkRus.Com sitesinin aktardığı bir fotoğraf, Moskova'daki Vnukovo Havaalanı'ndan Türkiye'ye neredeyse "dolmuş" gibi uçak kalktığını gösteriyor. Rus turist Svetlana Filonova'nın paylaştığı havaalanındaki kalkış tablosunda Antalya'ya giden iki uçak arasındaki sürenin 10 dakikaya indiği görülüyor. Tablodaki 39 seferden 24'ü, Antalya, İstanbul, Bodrum ve Dalaman'a.

Vnukovo'nun tablosu, yaptırımlar nedeniyle Rusya için neredeyse dünyaya açılan “tek pencere” haline gelen Türkiye’ye olan yoğun talebi çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. 

Özellikle THY’nin rekor sayıda ek sefer koyması ve charter yolcularını da Moskova’dan Türkiye sahillerine taşımasıyla, havaalanındaki uçuşların ezici çoğunluğunun istikameti Türkiye. O kadar ki iç hat seferinden daha sık sayıda Türkiye uçuşu var.

Filonova 10 Haziran gecesi çektiği fotoğrafı, "Ruslar uçuyor… Neredeyse hepsi Türkiye'ye! BDT'ye ve Dubai’ye de birkaç uçuş var ama çoğunun adresi Türkiye” diye yazdı.

Geçen yıl Türkiye'ye gelen Rus turist sayısı dört buçuk milyonu geçmişti. 2020'de ise korona kısıtlamaları nedeniyle Rus turist sayısı iki milyona kadar gerilemişti. Rusya vatandaşlarının yaz tatili için en fazla rezervasyon yaptırdıkları ülke yüzde 52 ile yine Türkiye. Sıralamada Türkiye’yi Rusya (yüzde 32), Abhazya (yüzde 6), Mısır (yüzde 5) ve Birleşik Arap Emirlikleri (yüzde 3) izliyor. Türkiye yine en popüler destinasyon olsa da Rusya'daki ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu yıl geçen yılki turist sayısının aşılıp aşılmayacağı henüz bilinmiyor.

Etiketler:  Rusya