'Gizli kasa' Türkiye'ye

'Gizli kasa' Türkiye'ye

3 Ekim 2019 Perşembe  |   Günlük

Bir süre önce İstanbul yakınlarında gizli bir toplantı yapan Rusya mafyası iddialara göre "gizli kasasını" da yakında Türkiye'ye taşımayı düşünüyor. 

Life.ru ve Ura.ru sitelerinde çıkan haberlere göre, bu konudaki karar kısa süre önce tahliye olan mafya babası Gela Galski (Gela Kardava) tarafından alındı. Galski, 2013 yılında öldürülen Ded Hasan lakaplı ünlü mafya babası Aslan Usoyan'ın “sağ kolu” kabul ediliyor. Haberlerde, "Rus yeraltı dünyasının temsilcileri çoktan Türkiye'ye taşındı. Mafya babalarının ortak fonu olarak adlandırılan gizli kasanın da Türkiye'ye taşınması için ön koşullar var" denildi. 

İddiaları yorumlayan Rus avukat ve yazar İvan Mironov'a göre, “gizli kasa” her zaman mafya babasının yanında bulunuyor. Mironov, "Eğer mafya babası gizli kasadan sorumluysa bu durumda bu kasa onun yakınında olmalı ki, paraya doğrudan ulaşabilsin, harcamaları ve muhafaza edilmesini kontrol edebilsin. Gizli kasanın bir başka ülkeye taşınması mafya kurallarına aykırı değil" dedi. 

Rus Rosbalt Ajansına göre, Rusya'nın mafya liderleri Türkiye'de nisan ayında toplanmıştı. Ajansa konuşan bir Rus polis kaynağına göre, yaklaşık 30 mafya liderinin buluştuğu toplantı İstanbul yakınlarında adı belirtilmeyen küçük bir yerleşim biriminde yapıldı. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kısa süre önce, organize suç çeteleriyle ilgili cezaları ağırlaştıran yasa tasarısını onaylamıştı. Yeni yasa, suç gruplarına üye olan kişilere 8-15 yıl arasında hapis cezası ve ağır para cezası verilmesini öngörüyor. Polis kaynakları, Rusya'da "vorı v zakone" adlandırılan mafya babalarının Güney Kıbrıs ve Türkiye'ye kaçtığını ileri sürüyor. 

Fuad Seferov, Moskova