'Gerekirse İstanbul'u yerle bir ederiz!'

'Gerekirse İstanbul'u yerle bir ederiz!'

16 Eylül 2021 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, İstanbul'u gerekirse bir bombayla yerle bir edebilecek güçte olduklarını ileri sürdü. 

Rus devlet kanalı Rossiya-1'in "60 Minut" (60 dakika) programına katılan aşırı milliyetçi politikacı Jirinovski, Batı dünyası ile olası savaş operasyonlarına değindi. NATO'nun Rusya'dan korktuğunu savunan Jirinovski, "Biz sizden değil, siz bizden korkuyorsunuz. Bir bomba atarsak hiçbir şeyleri kalmaz. Londra da bunun farkında. 2 bomba atarsak İngiltere yerle bir olur! İstanbul'a da bir bomba atarız, Boğazlar'dan, kentten hiçbir şey kalmaz" dedi. 

Jirinovski 2015 yılında Rusya ve Türkiye arasındaki uçak krizi sırasında da İstanbul'a nükleer bomba atılmasını önermişti. Rus politikacı, “İstanbul'u yıkmak çok kolay: Boğaz'a bir nükleer bomba atmak yeterli. O kadar korkunç bir sel olur ki, sular 10-15 metreye yükselir, ortada şehir kalmaz” demişti. 

Temmuz ayında da katıldığı bir Youtube kanalında Jirinovski, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın İmralı adasındaki cezaevinde yattığını hatırlatarak, "Onu kurtarmak lazım. Bu da bir seçenek. Hatırlıyor musunuz, savaş yıllarında Alman paraşütçü komandolar özel bir operasyonla Mussolini'yi dağdaki otelden kurtararak kaçırmıştı. Bizim de deniz piyadelerimiz İmralı'ya giderek Öcalan'ı kurtarabilir. Sonra da belki Ermenistan'a gönderilebilir. Oradan örgütü yönetebilir" diye konuşmuştu.

Türkolog olan Jirinovski, Sovyet döneminde staj için geldiği Bandırma'da komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Etiketler:  Rusya