Gerçek 'çıkar çatışması'

Gerçek 'çıkar çatışması'

6 Ocak 2020 Pazartesi  |   Mentor

"FIFA Ahlak Kuralları" çıkar çatışmasını yasaklıyor. Çıkar çatışması şu demek: Eğer yönetsel bir görevin varsa ve hakkında karar vereceğin kişi ve kurumlarla tarafsız olmanı etkileyecek ilişkilerin varsa, o görevden istifa etmelisin; eğer etmezsen görevin esnasında çıkar çatışması yaşadığın kişi ve kurumlarla ilgili kararların şüphe altında kalır ve bu şüpheyi ifade eden insanlar haklı olur.  

Yıldırım Demirören-Beşiktaş ilişkisi çıkar çatışması taşıyan bir ilişkiydi. Demirören Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) başkanıydı ve Beşiktaş'tan 100 milyon euro alacağı vardı. 100 milyon euro büyük rakam, parasını tahsil etme arzusu Beşiktaş'ın başarısını istemesine ve kararlarını gölgelemesine yol açardı. İstifa etmeliydi, etmedi. Beşiktaş onun döneminde 2 defa şampiyon oldu. 

QNB ve BeinSport aynı gruba ait, sahipleri Katar Varlık Fonu. Aynı sezonda biri resmi yayıncı, diğeri Trabzonspor'un sponsoruydu, açık çıkar çatışması; birinden biri olmamalıydı ama oldu. 

Fatih Terim TFF ile ciddi bir tazminat davası nedeniyle husumet içindeyken süper ligde takım yönetti. O sezon TFF ve Terim arasında bir pazarlık olup olmadığını bilemeyiz, Süper Lig'de takım yönetmemesi gerekirdi, yönetti ve şampiyon oldu. 

Bildiğiniz gibi Fenerbahçe dışında kulüp televizyonlarının karasal yayın frekansı yok, Bein Grubu dijital platformunu kullanarak yayın yapıyorlar. Yani Galatasaray ve Beşiktaş'ın resmi yayıncı ile ticari ilişkileri var, yayıncı kuruluş onlar kazansın diye taraf tutar mı bilmiyorum ama olmaması gereken bir ilişki. 

Gelelim Zekeriya Alp ve şirketi Alpplas Şirketler Grubuna; 

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un sahiplerinden biri olduğu Arçelik ile ilişkisi var. 

Trabzonspor'un sponsoru Vestel ile ticari ilişkisi var. 

Beşiktaş'ın sponsoru Beko ve Aygaz Koç Grubu firmaları ve Arçelik'le kardeş şirketler. Bu durum Beşiktaş'ı da Zekeriya Alp ile çıkar çatışmasına sokuyor. 

Ayrıca Galatasaray Vakfı Başkanı ve Galatasaray camiasında çok etkin olduğu bilinen, hatta Galatasaray'ı perde arkasından yönettiği iddia edilen İnan Kıraç Koç Grubunun varislerinden Suna Kıraç'ın eşi. 

Bir de Fatih Terim ve Erman Toroğlu ile pek samimi ortamda yenen ve medyaya sosyal resimleri düşen yemek var ki içler acısı. Türk futbolunun içinde bulunduğu durumu gösteriyor ve insan bunun parçası olmaktan mahcup oluyor. 

Ayrıca Koç Grubu firmalarının personel taşımacılığını yapan Abdürrahim Albayrak ve  Tüpraş'dan aldığı benzini satan Mustafa Cengiz'in Galatasaray'da görev yapması da çok mantıklı görünmüyor. Ali Koç istese ikisini de ticari olarak yarın gömebilir, bu korkuyla Galatasaray yöneticiliği yapmaları pek mantıklı değil. Koç Grubu ilişkileri nedeniyle Abdürrahim Albayrak ve Mustafa Cengiz'i de Zekeriya Alp'e bağlamak mümkün. 

Bu ülkedeki en büyük çıkar çatışması devleti ele geçirmiş Fetö suç örgütünün iki azılı militanının yıllarca süper ligde top oynayıp sayısız tartışmalı eyleme imza atmış olmasıdır, bu katiller hala kaçaktır ve futbolda ne dolap çevirdikleri hala karanlıktadır.  

Gördüğünüz gibi Zekeriya Alp, Alpplas Şirketler Grubundaki ilişkileri nedeniyle çıkar çatışmasına gömülmüş durumda; bir dakika dahi MHK başkanlığı yapması doğru değil. 

Gelelim madalyonun öteki yüzüne...

Zekeriya Alp Fenerbahçe'ye karşı art niyetli biri, bu art niyet o kadar açık ki Fenerbahçe'nin kazandığı maçları yöneten tüm hakemlerin performansının kötü olduğunu ve kaybettiği maçların hakemlerinin performansının iyi olduğunu söyleyecek  ve buna inanmamızı bekleyecek kadar gözü dönmüş. Gözü o kadar dönmüş ki, kural hatası tartışmalarında taraf olmanın ötesine geçerek Nihat Özdemir gibi iktidara yakın bir TFF Başkanı ile çalışırken iktidara karşı çok sert olan, hatta sahibi Fetö'den kaçak olan Sözcü'ye konuştu. Burada Fetö ile Fenerbahçe'nin azılı düşman olduğu not edilmeli. 

Gördüğünüz gibi Zekeriya Alp 4 büyük kulübün hepsiye çıkar çatışması gölgesi ve şaibesi altında. Peki buna rağmen neden ligin ilk yarısında en çok hakem mağduriyeti yaşayan Fenerbahçe'nin Başkanı Ali Koç'un sahiplerinden biri olduğu Arçelik ile ilişkisi anlatılıyor? Beşiktaş'ın sponsoru Rahmi Koç, Trabzonspor'un sponsoru Vestel ve Galatasaray'ın derin başkanı İnan Kıraç neden konuşulmuyor? 

Çok açık: Nihat Özdemir federasyonundan bir Mehmet Ali Aydınlar federasyonu yaratmaya çalışıyorlar. Fenerbahçe dilim dilim doğranıp hakları çalınırken "Fenerbahçe kollanıyor" algısı peşindeler. Bu Fetö-Goebbels kara propaganda tekniğine 3 Temmuz'dan beri aşinayız. 

Sonuç; Zekeriye Alp'in MHK başkanlığı etik değildir ve derhal istifa etmelidir. 

Ayrıca; Mustafa Cengiz ve Abdürrahim Albayrak'ı Koç Grubu ile ticari ilişkilerini açıklamaya davet ediyorum, eğer bunu yapmazlarsa şaibe altında olacaklar.