Geniş aile-çekirdek aile

Geniş aile-çekirdek aile

22 Temmuz 2021 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Cumhur Deliceırmak, Girne

Bayanlar, baylar, beyzadeler. 

Annesi babası sahibi değildir çocukların. 

Konu komşuluk hakkı elbette ebeveyn hakkından sonra gelen önemli bir haktır ve lâkin ne analık babalık ağabeylik ne de komşuluk, evlatları, komşuları aşağılama hatta yok sayma hakkı verir. 

Demem o ki, aile önemli çok çok önemli bir kavramıdır, hayatımızın ve aileyi, aileleri oluşturan her bir kişinin aile içi hakları olduğu kadar aile içi görevleri de var. 

Sabahları kalktığında yatağını yapmayan evladın yatağını, her sabah yapmak anne babanın hakkı ya da görevi olmadığı gibi, yatağını yapmadı diye aşağılamak hatta tekme tokat girişmek analık görevleri arasında değildir, analık hakları arasında hiç değildir.  

Evlat yatıp uyuduğu yatakta ömür boyu uyumak -yatmak uyuzluğunu kendinde hak görme yanlışına düşmemeli ve yatağını kendisinin toplaması gerektiğinin görevi ve dahi hakkı olduğunu anlamalı öğrenmeli, ne kadar erken anlarsa o kadar iyi olur kendisi için de. 

Aslan yattığı yerden belli olur denmiştir ve fakat ömrü boyunca yatan aslan da görülmemiştir. 

İnsan–insanlar yattıkları yerden belli olur diyelim biz en iyisi. 

İnsan, huzur içinde ve rahat yatma hakkına sahiptir ve bunun hak olarak kullanılması için huzur içinde ve rahat yatabilecek kadar çabalaması, yorulması da insanın en doğal görevleri arasındadır. 

Toprak eğer sürülürse, ekilirse tarla olur ve taş taş üstüne konulursa duvar olabilir, insan inşa ettiği duvarları mahirce birleştirir ve üstüne de dam oturtup kapı pencere eklerse bina olur, konut olur. 

Bina, konut yeter mi?

Her insanın ev hakkı vardır ve binayı, konutu ev yapmak içinde yaşayanların görevidir ki ev sahibi olmak hakkına ulaşsınlar. 

Allah’ın toprağını tarla yapmak, çamuru,  kerpici tuğlayı taşı üst üste koyarak ev yapmak görevdir insanlara insanlık için ve bu tarlalarda insanca çalışmak, karpuz patates yetiştirmek, çobanlık etmek giderek zanaat ve sanayi vs vs insanların görevleridir ki hakları olsun 

Kendimizin evinde huzur içinde rahat uyumak için kendimiz olmalıyız. 

Bunun da yolu yattığımız yeri kendimiz toplamalıyız, tertiplemeli, mamur etmeliyizden geçer. 

Yatağını toplayan, evini temiz tertipli tutan, kendine yetecek üretimi yapan insan, bağımsızlığını kazanma hak ve görevi ile karşı karşıyadır. Bunları yapınca annesine, "Anne ben kendi ailemle kendi evimde yaşayacağım, beni sevmeye ve zora düşersem korumaya devam et amma benim evimi, kendi evinmiş gibi görüp de kendi zevkince–zevksizliğince-keyfince meşrebince tertiplemeye, kendi düzenine sokmaya çalışma" demek görevidir ve dahi hakkıdır. 

Ve en temel analık hakkı da evlada her koşulda destek olmaktır. 

Siyasi ömrü ne yazık ki çok kısa süren Erdal İnönü’ye, Kıbrıs sorununun çözümü hakkında ne düşündüğü sorulduğunda, "Kıbrıs Türkleri karar verir biz de destekleriz" demişti. 

Evlat evlatlığını bilmeli, anne de anneliğini. Birbirlerini her koşulda sevmeli, saymalı, desteklemeli...