Genesis'ten 'son domino'

Genesis'ten 'son domino'

19 Eylül 2021 Pazar  |   Günlük

Cenk Başlamış

Müzik dünyasında özellikle 1970 ve 1980'li yıllarda fırtına gibi esen efsane İngiliz topluluk Genesis 14 yıllık aranın ardından sahnelere "son kez" dönecek. 

Pazartesi günü (bugün) İngiltere'nin Birmingham kentinde başlayacak “The Last Domino?” turu 16 Aralık'ta ABD'nin Boston kentindeki 37. konserle son bulacak. Topluluk, 13 Ekim 2007 tarihinde Los Angeles'ta son bulan “Turn It On Again” turundan bu yana sahneye çıkmıyor. 

Aradan geçen 14 yılda köprünün altından çok su aktı, özellikle grubun solisti ve davulcusu Phil Collins ağır sağlık sorunları yaşadı hatta ölümden döndü. Artık davul çalamayan ve bastonsuz yürüyemeyen 70 yaşındaki Collins'in, yaklaşık üç ay sürecek tur boyunca şarkılarını oturarak söylemesi bekleniyor. Konser provalarında Collins'in hep oturarak şarkı söylediği görülüyor.

 Geçen hafta Genesis'in diğer iki üyesi, Tony Banks (71) ve Michael Rutherford'la (71) konserler öncesi BBC'ye konuk olan Collins, hasta, yorgun, moralsiz ve yaşlı görünümüyle hayranlarını üzdü. Turunun tamamlanmasından sonra bir daha konser vereceğini tahmin etmediğini söyleyen Collins, ”bageti bile artık zor tutuyorum" dedi. Ünlü sanatçının sağlık sorunları nedeniyle turu çıkarıp çıkaramayacağı polemik konusu oldu. 

1967 yılında İngiltere Surrey'deki bir yatılı okulda okuyan beş genç tarafından kurulan Genesis'te önce Peter Gabriel solist, Tony Banks klavyeci, Anthony Phillips ve Mike Rutherford gitarist, Christ Steward ise davulcuydu. Zamanla Phillips ve Steward ayrıldı, yerlerini Steve Hackett'la Phil Collins aldı. Müzik tarihinin en iyi "progressive rock” gruplarından biri olarak gösterilen Genesis, 1974 yılında Gabriel'in ayrılmasıyla sarsıldı ve yeni birisi bulunamadığı için solistliğe Collins geçti. 1977 yılında Hackett'in ayrılmasından sonra üçe düşen grup zamanla müzik çizgisinde değişiklik yaparak popüler tarza kaymaya başladı. Ancak Genesis en geniş hayran kitlesine ve en büyük ticari başarıya o dönemde ulaştı. Örneğin, 1986 yılında çıkardıkları “Invisible Touch” albümündeki beş şarkı birden ABD'de aynı anda listelere girdi; Bu, Amerikalı olmayan bir şarkıcının ya da grubun o ana kadar elde edemediği bir başarıydı.

1996 yılında Collins'in de ayrılmasıyla solist olarak İskoç şarkıcı Ray Wilson'la anlaşan Genesis, 1977'de son stüdyo albümü olan “Calling All Stations” ı çıkardı. Hayal kırıklığı yaratan bu albümden sonra Collins dönme kararı aldı ve 2007 yılında grup turneye çıktı. 

1970'lerin ortalarından bu yana Genesis konserlerinde gitarist Daryl Stuermer ve davulcu Chester Thompson da çalıyordu. Stuermer yarın başlayacak turda yine olacak ama Thompson'ın yerinde Collins'in 20 yaşındaki oğlu Nick oturacak. Bir başka fark ise, Genesis konserlerinde ilk kez geri vokal kullanılacak olması.

Şimdiye kadar albümleri 150 milyondan fazla satarak bu alanda dünyadaki ilk 30 grup arasında yer alan Genesis "Domino" adlı şarkısına gönderme yaparak turuna "The Last Domino" adını verdi ve sonuna da soru işareti koyarak konserlerin bundan sonra da devam etmesi konusunda açık bir kapı bıraktı. Ancak hem Collins'in sağlık durumu hem de Rutherford ve Banks'in ilerlemiş yaşları düşünüldüğünde "The Last Domino" gerçekten de Genesis'in son turu olacak görünüyor.

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/genesis-ve-ben-48438