'Gelsin paralar belediye kasasından...'

'Gelsin paralar belediye kasasından...'

1 Nisan 2021 Perşembe  |   Günlük

Gazeteci Faruk Bildirici, kişisel bloğunda Milliyet gazetesinin Batman ekini incelediği bir yazıya yer verdi. Söz konusu ekin örtülü reklam yaptığını ve bu yolla gelir elde ettiğini belirten Bildirici'nin "Gelsin paralar, belediye kasasından" başlıklı yazısından bir bölüm şöyle:

"Milliyet’in Batman ekini okurken dikkatimi çekti. Sekiz sayfalık ekte, kentteki bir sorunu ya da en azından bir aksaklığı konu alan haber yoktu. Sanırsınız Batman’ın hemen her alandaki problemleri çözülmüş, hiçbir olumsuzluk kalmamıştı! 

9 Mart’ta yayımlanan bu ek, baştan aşağı “Yeniden inşa seferberliği”, “Koronavirüs ile etkin mücadele”, “Sıfır atığa tam destek”, “400 bin kitaplık dev koleksiyon”, “Başarılı öğrencilere destek”, “Sanat sokağı özüne dönüyor”, “Ulaşım sorunu yüzde 90 çözüldü”, “5 mahalle için dev imar planı”, “Millet bahçesi nefes aldırıyor” gibi haberlerle donatılmıştı. 

İlk sayfadan son sayfaya kadar, “kayyum” olarak belediye başkanlığını da üstlenen Batman Valisi Hulusi Şahin’in bolca haberi yer alıyordu. Üşenmedim saydım, Vali Hulusi Şahin’in tam 17 fotoğrafı vardı ekte. Yayımlanan haberlere bakılırsa Hulusi Şahin “süper yönetici” olarak kentin bütün sorunlarına el atmış, hepsini halletmişti. Halkı da dinliyor, talep ve şikayetlerini alıp çözülmesi için müdürlere hemen talimat veriyordu! 

Milliyet Gazetesi Yerel Yönetimler yazarı ve Demirören Medya Özel Ekler Direktörü Eren Aka da Vali Hulusi Şahin ile konuşmuştu. Ama Eren Aka eleştirel bir gazetecilik sorusu sormamış, Vali Şahin’in “başarılı belediyeciliği”ne ilişkin anlattıklarını dinlemekle yetinmişti."

Yazının devamını okumak için tıklayın