'Gece boyunca AA'yı beklediler...'

'Gece boyunca AA'yı beklediler...'

9 Kasım 2020 Pazartesi  |   Kötü

Gazeteci Faruk Bildirici, iktidar yanlısı medya kuruluşlarının Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifa haberini neden yayınlamadığını şöyle açıkladı:

"Haberciliğin kriterleri değişti bu ülkede. Yaygın medyanın gelişmelere “haber değeri” açısından baktığı dönemler geride kaldı. Gazeteler, haber televizyonları ve internet sitelerinde haber yapmadan önce en sık sorulan soru, “Anadolu Ajansı geçti mi?” ve “İletişim Başkanlığı’ndan bilgi geldi mi?” soruları. 

Muhabirler izledikleri bir konuşmanın, törenin haberini bile kendileri yazmak yerine Anadolu Ajansı’ndan kopyalıyor. Ya da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın hazırlayacağı metni aynen alıp yayına veriyorlar. Belki biraz özetleme, kısaltma o kadar. Çoğu kez başlıkları, ara başlıkları bile aynı oluyor. 

Anadolu Ajansı muhabirleri de maalesef “Basın ve Halkla İlişkiler Memurları” gibi. Cumhurbaşkanlığı ve izledikleri bakanlıklarda bağımsız haber yapamıyorlar. Çoğu zaman ellerine hazır metin veriliyor. O olmazsa da yazdıkları metin izledikleri bakanlık ya da başka devlet birimi yetkilileri tarafından denetleniyor, düzenleniyor, ondan sonra AA haberi servise koyuyor. 

AA’nın foto muhabirleri de zaten “Cumhurbaşkanlığı özel fotoğrafçısı” gibi çalışıyor. Çektikleri fotoğraflar incelenip, seçildikten sonra ajans tarafından abonelere geçiliyor.   

Böyle olunca da AA’nın geçtiği haberler de tıpkı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın hazırladıkları metinler gibi iktidar yanlısı medya yöneticilerinin nezdinde “sorun çıkarmayacak haber” haline geliyor. Çünkü bu devirde onaylanmamış haber yayımlamak -özellikle siyasi ve ekonomik konularda- iktidar medyasının gözde yöneticileri için bile riskli. Özel haber, atlatma haber çok daha tehlikeli. 

Muhabirler de başlarına bela almamak için çoğu zaman haber yazmak yerine Anadolu Ajansı’nı ve İletişim Başkanlığı’nı bekliyor. İzledikleri konularda bile oradan alıyorlar haberlerini. 

O zaman da iktidar propagandasını yapmayı içselleştiren, bunun heyecanını duyanlar dışında kalan muhabirlerin birim şeflerinin ve yazı işlerinin gazetecilik heyecanı öldü. Soru sorma ve haber atlatma heyecanı, merak duygusu kalmadı. Aralarında mesleğini gerektiği gibi icra edemeyen, engellenen, üzülen meslektaşlarım olduğunu biliyorum ama ne yazık ki, durum bu. Yaygın medyada gazetecilik reflekslerini öldürdüler. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası konusunda dün akşam yaşananlar da bu durumun doğal sonucu. Zaten son yıllarda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hakkındaki haberler, medya bürolarında en titizlenilen, en riskli görülen haberlerin başında geliyordu. Onaylanmamış haber asla girilmiyordu."

Yazının devamını okumak için tıklayın