Gazetecilerin tutukluluğuna devam

Gazetecilerin tutukluluğuna devam

28 Temmuz 2020 Salı  |   Günlük

Libya'da hayatını kaybeden bir MİT mensubunun ifşa edildiği gerekçesiyle yedisi gazeteci sekiz şüpheli hakkında açılan davada tutuklu yargılanan gazeteciler Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç'ın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi. İtiraz mahkeme heyeti tarafından oy çokluğu ile reddedilirken, mahkeme başkanı karşı oy yazısı yazarak karara katılmadı ve gazetecilerin tahliyesi yönünde oy kullandı. 

Sözcü'den Can Özçelik'in haberine göre, Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç'ın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi. Tutukluluğa itirazı değerlendiren mahkeme, oy çokluğu ile gazetecilerin tutukluluğuna devam kararı verdi. 

Mahkeme başkanı gazetecilerin tahliyesine yönelik oy kullanırken, karşı oy yazısında tutuklamadan beklenen amacın adli kontrol hükümleriyle de uygulanacağını vurguladı.

Mahkeme başkanı, karşı oy yazısında şu ifadeleri kullandı: 

"Sanıkların üzerlerine atılı Devletin Güvenliğine ve Siyasal Yararlarına ilişkin Gizli Kalması Gereken Bilgileri Açıklama ve İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etme suçlarının vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, atılı suçun sanıklar lehine vasıf değiştirme ihtimali, tutuklulukta geçirdikleri süre, tutuklamanın bir tedbir oluşu ve bu aşamadan sonra tutuklamadan beklenen amacın adli kontrol tedbirleriyle de karşılanabilecek olması nedeniyle, sanıklar Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel'in adli kontrol tedbirleri uygulamak suretiyle tahliyelerine karar verilmesi gerektiği kanaatinde olduğumdan, tutukluluk halinin devamına ilişkin sayın çoğunluğun görüşüne katılmıyorum."

(T24)