Gazetecilerin korona kâbusu

Gazetecilerin korona kâbusu

16 Ekim 2020 Cuma  |   Günlük

Sadece Türkiye'de değil bütün ülkelerde önemli bir sorun olan yalan haber (fake news) sorunu, koronavirüs döneminde zirveye çıktı.

Uluslararası Gazeteciler Merkezi (IJC) tarafından 125 ülkedeki 1406 gazeteci arasında yapılan bir araştırmaya katılanların yüzde 81'i, haftada en az bir kere salgınla ilgili yalan haberle karşılaştıklarını söyledi. Yalan haberi her gün bir kaç kere gördüğünü söyleyenlerin oranı ise yüzde 28.

Gazeteciler yüzde 49 oranında yalan haberin kaynağı olarak sıradan vatandaşları, yüzde 46 oranında ise politikacılarla bürokratları gösterdi. Sosyal medyadaki trol hesaplar yüzde 43'le üçüncü, virüse karşı önlem adı altına para kazanmaya çalışanlar ise yüzde 38'le dördüncü sırada yer aldı. Gazeteciler devlet medyasını da yalan haberin bir başka kaynağı olarak gösterdi.

Facebook yüzde 66 ile yalan haberin en çok görüldüğü sosyal medya ağı oldu. Twitter yüzde 42 ile ikinci, Whatsapp ise yüzde 35'le üçüncü oldu.

Gazetecilerin bir başka yakınması, salgın döneminde çalıştıkları kurumlardan yeterli destek görmemek oldu. Ayrıca gazetecilerin üçte ikisi işini kaybetme korkusu duyduğunu söyledi.

IJC araştırmanın sonuçlarına dayanarak hazırladığı raporda, koronavirüs koşullarının pek çok gazetecinin meslek hayatı boyunca karşılaştığı en zor dönem olduğunu belirtti.