Gazetecilere şiddete kınama

Gazetecilere şiddete kınama

1 Haziran 2022 Çarşamba  |   Günlük

Basın meslek kuruluşları, Gezi olaylarının 9. yılında Taksim’deki protestoları haberleştiren muhabir, foto muhabiri ve kameramanlara uygulanan şiddeti ve gözaltıları kınayan açıklamalar yaptı.   

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) açıklaması şöyle:.  

“Taksim’de Gezi eylemlerinin dokuzuncu yıl dönümünde Halk TV muhabiri Ozan Demiriz, Evrensel muhabiri Meltem Akyol, BirGün muhabiri Gökay Başcan, Flaş TV’den Dilan Polat, Sevda Doğan ve Derin Aydoğdu gözaltına alınmıştır.  

Gazetecilik suç değildir. Gazeteciler gözaltına alınarak yine yurttaşların haber alma hakkı ve haberin serbest dolaşımı saldırıya uğramıştır.  Meslektaşlarımız sabaha karşı serbest bırakılmışlardır. 

Güvenlik güçleri ayrıca Gezi protestolarını haberleştiren meslektaşlarımıza tehdit ve şiddet uygulamıştır. Tele1 muhabiri Engin Açar,  kameraman Umutcan Yitük ve Halk TV’den Erdinç Yılmaz'ın Taksim İlkyardım Hastanesi’nde tomografileri çekilmiştir. Gazetecilere yönelik bu ağır şiddet insanlık suçudur. Halkın haber alma hakkının engellenmesidir. Meslektaşlarımıza şiddet uygulayan güvenlik güçleri hakkında işlem yapılmasını, cezasızlıkla ödüllendirilmemesini istiyoruz. Gözaltına alınıp bırakılan ve şiddete uğrayan meslektaşlarımıza ‘geçmiş olsun’ diyoruz. İktidarı ve güvenlik güçlerini hukuka, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne saygılı göstermeye çağırıyoruz.” 

Basın Konseyi'nin açıklaması da şöyle:

"Gezi olaylarının 9’uncu yıldönümünde İstanbul Taksim ve Beyoğlu’nda çıkan olayları izleyen gazetecilerin sistematik şekilde polis şiddetine maruz kalmasını; 3 meslektaşımızın polisler tarafından dövülmesini ve 6 meslektaşımızın da gözaltına alınarak görev yapmalarının engellenmesini kınıyoruz. 

Olayların yıldönümünde açıklama yapmak ve Gezi Parkı’na yürümek için toplanan gruplara biber gazıyla müdahale eden polisler, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yapan TELE 1 muhabiri Engin Açan ve kameraman Umutcan Yitük ile HALK TV muhabiri Erdinç Yılmaz’a saldırmıştır. Yukarıdan verilen talimatla hareket ettikleri anlaşılan polisler, tartaklayıp çembere aldıkları meslektaşlarımızı büyük bir hınçla tokatlamış, yumruklamış ve yerlerde tekmelemiştir. Çeşitli yerlerinden yaralanan meslektaşlarımız, darp raporu alıp saldırıyı yapan polislerden şikâyetçi olmuştur. 

Polis şiddeti bununla da kalmamış, olayları takip eden HALK TV’den Ozan Demiriz, FLASH TV’den Dilan Polat, Sevda Doğan ve Derin Aydoğdu ile BirGün gazetesi muhabiri Gökay Başcan ve Evrensel gazetesi muhabiri Meltem Akyol da gözaltına alınarak görev yapmaları engellenmiştir. 

Olay son derece vahimdir ve Anayasal teminat altında olan basın özgürlüğü, polis şiddetiyle engellenmeye kalkışılmıştır. Basına yönelik saldırılar sistematik şekilde tırmandırılırken, durum endişe verici olmaktan çıkmış, ürkütücü boyutlara ulaşmıştır. 

Bu saldırılar her şeyden önce meslektaşlarımızın şahsında halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını; ifade ve basın özgürlüğünü hedef almıştır, asla kabul edilemez. 

Basın Konseyi olarak saldırıya uğrayan ve gözaltına alınan meslektaşlarımıza ve görev yaptıkları yayın kuruluşlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; gazetecileri hedef alan polis şiddetine son verilmesi için siyasi iktidarı bir kez daha göreve çağırıyoruz."