Gazetecilere saldırıya kınama

Gazetecilere saldırıya kınama

3 Şubat 2021 Çarşamba  |   Günlük

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek için Kadıköy’de toplanan grubu izleyen Halk TV muhabiri Erdinç Yılmaz ve kameraman Murat Erkmen polis müdahalesi sırasında yaralandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu toplumsal olayları izleyen gazetecilerin güvenlik güçleri tarafından hedef seçilmesinin basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne müdahale olduğuna dikkat çekti. 

TGC Yönetim Kurulunun açıklamasında şu görüşler yer aldı: 

“Basın özgürlüğünün olmadığı bir toplumda demokrasiden söz etmek mümkün değildir. Gazetelerin ve gazetecilerin sürekli hedef gösterildiği bir ortamda toplumsal barış da sağlanamaz. Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu zor dönemde gazetecilerin mesleklerini yapmaları sözlü ve fiziksel saldırılarla sistematik şekilde engellenmektedir.  

Bunun son örneği Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek için düzenlenen Kadıköy’deki eylemde polis müdahalesi sırasında Halk TV muhabiri Erdinç Yılmaz ve kameraman Murat Erkmen’in yaralanmasıdır. Bu saldırıyı yapanları kınıyoruz. Kamuoyunu etkileyen her olayın ardından gazetecilere yönelik yapılan  saldırı halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına yönelik bir saldırıdır.  

Meslektaşlarımıza yönelik saldırının faillerinin en kısa sürede bulunmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz. Meslektaşlarımıza ve Halk TV çalışanlarına geçmiş olsun diyoruz.  Gazeteciliğin suç olmadığını bir kez daha hatırlatıyoruz.  

Reformların yeniden konuşulduğu bu dönemde Boğaziçi Üniversitesi ile tüm üniversitelerdeki gençlerin ihtiyaçlarına,  itirazlarına kulak vermenin toplumsal barışa katkı sağlayacağını, bilim ve ifade özgürlüğünü geliştireceğini düşünüyoruz.”