Gazetecilere aşı başlıyor

Gazetecilere aşı başlıyor

31 Mart 2021 Çarşamba  |   Günlük

Basın mensuplarına koronavirus aşısı yapılmaya başlanıyor. 212 basın sigortası olan basın mensupları aşı için randevu alabiliyor. 

Basın mensupları randevu alırken Biontech ya da Sinovac aşılarından birini tercih edebilecekler. Aşı randevuları MHRS ve e-Nabız üzerinden alabiliyorlar.

TGS'den tepki

Gazetecilerin aşılamada öncelikli gruba dahil edilmesinin olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, "Ancak sadece basın kartı taşıyanların aşılanacak olması yanlış bir karardır." dedi. Durmuş, şunları söyledi: 

"Kamu yararı için gece gündüz çalışan gazetecileri aşılama sıralamasında Sağlık Bakanlığının öncelikli gruplara dahil etmesi olumlu bir gelişmedir. Ancak sadece basın kartı taşıyanların aşılanacak olması yanlış bir karardır. Bu ülkede aktif çalışan basın kartı sahibi sayısı 9 bin civarındadır ancak toplam kayıtlı çalışan gazeteci sayısı 25 bindir. Ayrıca bu rakamlara İnternet medyasında ve serbest çalışan meslektaşlarımız dahil değildir. Sağlık Bakanlığının gazeteciler arasında ayrımcılık yapmadan bütün gazetecileri öncelikli gruba dahil etmesi gerekmektedir. Basın kartı konusunda keyfiyetin sürdüğü bir dönemde sadece basın kartı taşıyanlara aşı yapılması doğru olmayacaktır. Bakanlık bu kararını yeniden gözden geçirmeli ve tüm gazetecileri aşılamalıdır."

(Medyatava, Evrensel)