Gazeteci yayında küfür edebilir mi?

Gazeteci yayında küfür edebilir mi?

13 Ekim 2021 Çarşamba  |   Günlük

Gazeteci Nevşin Mengü'nün Youtube yayınında bir izleyiciden gelen yoruma küfürle tepki göstermesi tartışma yarattı. 

Mengü, Alper Şentürk isimli kullanıcının “Kim onu fonlarsa ona döner” yorumuna kızarak şunları söyledi: 

"Yayından önce bakıyorum yorumlara kim ne yazıyor diye. Bu Alper Şentürk yazıp duruyor. Kim fonlarsa ona döner diyo. S.... git demek istiyorum bu Alper Şentürk'e. Ya tabii çoluk çocuk ciddiye almamak lazım da ukala ukala yazıyor bu Nevşin diyor bir öyle bir böyle... Kardeşim sen yayıncılığın y'sini bilmezken, sen altındaki bezi doldururken ben bu işi yapıyordum. Sen ne anlatıyorsun. Hıyara bak. Memlekette hıyar çok ama tabii hıyar olma hakkı da var." 

Gazetecilik Akademisyeni Doç. Dr. Esra Arsan Twitter hesabından Mengü'nün söz konusu videosunu, “Anladığım kadarıyla 30-40 yaş arası Nevşin Mengü’yü izliyor ve beğeniyor. Lakin ben bu Seda Sayan tarzını pek yakıştıramadım gazeteciye” yorumuyla paylaştı.

Medya eleştirileri yapan gazeteci Faruk Bildirici de Arsan'a, “Doğrusu ben de yadırgadım. İzleyicinin tutumu, söyledikleri asla onaylanamaz, hak ettiği yanıt verilmeliydi ama bu üslupla değil. Nevşin Mengü bir gazeteci olarak sinirlerine hakim olmalıydı.”  

Arsan Bildirici'ye cevaben, “İzleyicinin medya içeriğinin kim tarafından fonlandığını merak etmek hakkı. Yorumu ağır olabilir ama içerik üreten de maddi destek alarak nasıl bağımsız olabileceğini şeffaf şekilde anlatmak zorunda. Eğer az çok bir ilkeli duruş iddiası varsa tabii” diye yazdı.

Bazı Twitter kullanıcıları ise, sözlerini "samimi" bulduklarını belirterek Mengü'ye destek verdi.