Gazeteci Tufan Türenç hayatını kaybetti

Gazeteci Tufan Türenç hayatını kaybetti

23 Nisan 2022 Cumartesi  |   Günlük

Gazeteci, yazar Tufan Türenç bu sabah Ankara'da hayatını kaybetti. Türenç, Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi görüyordu. 

1945 doğumlu gazeteci Türenç Bursa Yenişehir’de dünyaya geldi. Aile kökeni aslen Bulgaristan Deliorman bölgesi Tırnova’ya uzanmaktadır. 

Tufan Türenç’in babası Anadolu’da Siverek, Urfa, Kilis, Afyon ve Hilvan gibi bölgelerde doktorluk yapmış olan Niyazi Türenç, annesi ise Necdet Türenç'tir. Çocukluk yılları Afyon’da geçen Türenç Afyon Dumlupınar İlköğretim okulunu bitirmiş ardından İstanbul Saint Benoit Fransız Lisesi’ni tamamlamıştır.

Lise eğitiminin ardından Nişantaşı Eczacılık okuluna kayıt olmuş ancak bir sene sonra gazeteci olmaya karar vermiş ve okulu bırakmıştır. Fındıkzadede Gazetecilik Yüksek okulunu bitiren Türenç eski Cumhurbaşkanı Necdet Sezer ile ortaokul dönemlerinde mahalle arkadaşlığı yapmıştır. 

1968 senesinde Milliyet gazetesi ile adım attığı gazetecilik mesleğini Güneş ardından Hürriyet ile devam ettirmiştir.1978 senesinde kendisi gibi gazeteci olan Pınar Türenç ile evlenmiştir. Bir Gazetecinin Hayatı: 28 Yıl sonra Abdi İpekçi isimli kitabı Erhan Akyıldız ile birlikte yazmıştır.

(Halk TV)