'Gazeteci söylenti yazarlığı yapmaz'

'Gazeteci söylenti yazarlığı yapmaz'

7 Temmuz 2020 Salı  |   iyi

Gazeteci Faruk Bildirici, Hürriyet gazetesinde yayımlanan bir yazıdan yola çıkarak, kişisel sayfasında "gazeteci dili" konusunu gündeme getirdi.

Yazıdan bir bölüm şöyle:

"Gazeteci söylenti yazmaz, dedikodu yazarlığına soyunmaz, kanıtlayamadığı duyumlarını yazmaz, karşıdan tepki alınca da savunmaz. 

Hürriyet’ten Onur Baştürk’ün yaptığı tam olarak böyle bir tutum. 5 Temmuz’da Hürriyet’in Kelebek ekinde çıkan “Cem Yılmaz’ın açıklaması yeterli mi?” başlıklı yazısında Cem Yılmaz’ın yakın arkadaşı Ozan Güven’in sevgilisi Deniz Bulutsuz’a şiddet uygulamasıyla ilgili açıklamasını yazmış.  İnsanların Cem Yılmaz’dan açıklama beklemelerinin doğal olduğunu vurgulamış, “Yılmaz’ın açıklaması doyurucu” demiş, sonra da özetle şöyle devam etmiş: 

“En yakın arkadaşınız sevgilisini dövüyor. O arkadaşınıza dair duygularınız, tavrınız aynı kalabilir mi? Peki yaptığı şeyi onaylamasanız bile bu süreçte ona yardım eder miydiniz? Söylenen o ki, Cem Yılmaz her ne kadar yaşananları onaylamasa da olayın ortaya çıkmaması konusunda Güven’e yardım etmiş. Sonrası malum... Bakalım iki ünlü arasındaki dostluk bu olayla beraber nasıl etkilenecek? Bir kırılma noktası yaşanacak mı? İlerleyen zamanda göreceğiz.” 

Onur Baştürk, Cem Yılmaz’ın Ozan Güven’e yardım ettiğini iddia ederken cümleye “söylenen o ki” diye başlıyor! Kim kime ne zaman, nerede, nasıl söylemiş? Kaç kişi bunu söylemiş de Onur Baştürk duymuş? Bu soruların yanıtı yok, “söylenen” demesini yeterli görmemizi bekliyor yazar. 

“Söylenti”, “iddia” konuşuluyor” gibi sözcükler, gazeteci dili olamaz. Gazeteci duyduğunu araştırır, doğrular, kanıtlarını bulur, öyle yazar. Onur Baştürk ise kimden duyduysa artık böyle bir “söylentiyi” köşesinden aktarıyor topluma.  Doğru mu diye şüphe etmiyor, gerçek olup olmadığını araştırma gereği duymuyor. 

Böyle yaparak doğruluğu hiçbir somut gazetecilik verisine dayanmayan cümlelerle Cem Yılmaz’a “kadına dayak atan arkadaşına olayın ortaya çıkmaması için yardım ettiği” damgasını yapıştırmış oluyor."

Yazının devamını okumak için tıklayın