'Gazeteci-kaynak ilişkisi sorgulanamaz'

'Gazeteci-kaynak ilişkisi sorgulanamaz'

9 Haziran 2020 Salı  |   Günlük

Gazeteci Faruk Bildirici, Odatv Haber Müdürü Müyesser Yıldız'ın yazmadığı bir haber nedeniyle gözaltına alınmasını adını taşıyan sayfasında şöyle eleştirdi:

"... Sabah’taki haberde üzerinde durulması gereken bir diğer nokta da “Yıldız'ın telefon ile kendisine iletilen bilgileri tek tek not aldığı, fakat ne köşesinde yazdığı ne de ODA TV'de haber yapmadığı belirlendi” ve “Yıldız'ın bilgileri 'Askeri casusluk' maksadıyla servis etmiş olabileceği üzerinde duruluyor” cümleleri. 

Demek ki, Yıldız o astsubay ile görüşmelerini haber yapmamış, dört ay boyunca izlenmesine rağmen de başka birilerine servis ettiğine dair de kanıt bulunamamış! 

Böyle bir suçlamayla ilk kez karşılaşılıyor. Bir gazeteci her duyduğunu yazmak zorunda olamaz, yazmadı diye de suçlanamaz. Başkasına aktardığına dair bir kanıt da olmadığına göre bu soruşturma doğrudan gazeteci-haber kaynağı ilişkisini konu alıyor. 

Gazetecilerin haber kaynağı ile ilişkisi doğrudan basın özgürlüğü alanına girer. Bırakın bu ilişkinin suç sayılmasını, gazeteci kaynağını açıklamaya bile zorlanamaz. Basın Kanunu’nun 12. Maddesi basın özgürlüğünün alanına giren bu ilişkiyi yasal güvenceye bağlar: 

“Süreli yayın sahibi, sorumlu müdür ve eser sahibi, bilgi ve belge dahil her türlü haber kaynaklarını açıklamaya ve bu konuda tanıklık yapmaya zorlanamaz.”

Müyesser Yıldız ile İsmail Dükel’in haber kaynağı ile ilişkisinin soruşturma konusu olması ve dört günlük gözaltına alma gerekçesi yapılması da yasalara ve AİHM kararına aykırı.  Eleştirel ve bağımsız medyanın görevini yapmasını olumsuz biçimde etkileyecek ve baskı altına alacak nitelikte bir soruşturma bu. 

Eleştirel ve bağımsız gazetecilerin kaynaklarını azaltacak, onlarla konuşup bilgi vermek isteyenleri iki kez düşünmeye itecek, gazetecilere bilgi belge vermeyi cesaret konusu haline getirecektir."

Yazının tamamını okumak için tıklayın