Gazeteci Hakan Dilek hayatını kaybetti

Gazeteci Hakan Dilek hayatını kaybetti

7 Mart 2021 Pazar  |   Günlük

Gazeteci, yazar, ressam, tiyatrocu ve eski futbolcu Hakan Dilek, uzun süredir mücadele ettiği kolon kanserine yenik düştü. Dilek, İzmir’de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi... 

Gazeteci Hakan Dilek’in ölümünü duyuran ünlü yazar Sunay Akın, “Ah be Hakanım… Hani hep tutacak, hiç bırakmayacaktık birbirimizi” ifadesiyle duyurdu. 

59 yaşında hayata veda eden Hakan Dilek, 9 Mart Salı günü memleketi Samsun’da Derecik Mezarlığında toprağa verilecek. 

Kimdir?

1962 yılında Samsun’da doğan Hakan Dilek, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Eğitimi Bölümü/Heykel Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 1996/97 yıllarında Hürriyet grubunda Gazete Pazar Spor Eki’nde Editör, 1998 yılında Sabah Dergi Grubu Kent Belediye dergisi yazı işlerinde, 1999/2000 yılları arasında Net-Bul.com’da Yazı işleri Müdürü, 2001 yılında İXİR-Chivi.com'da (Krampon.com futbol portalı) editörlük yaptı. 

Değişik yayın organlarında müzik, sinema, resim ve felsefe üzerine yazılar yayınladı. 2001 yılında eski futbolcularla yaptığı söyleşilerden oluşan ilk kitabı "Mahallenin En Şık Abileri" çıktı. İkinci kitap "İşte Böyle Bir Şey" 2002’de, "O Gol Kaçmazdı" üçüncü kitap olarak aynı yıl, dördüncüsü "Maçı Kaybettik Ama Zemin Futbol Oynamaya Müsait Değildi" 2003 Ekim’inde vitrinlerdeydi. Bunları 2006 yılında "Top Yuvarlaktır" zledi. 

2001-2003 Radikal gazetesi futbol ekinde Siyah-Beyaz Yıllar, 2003 yılında Sabah gazetesi pazar ekinde "Mahallenin En Şık Abileri" adlı köşesinde yazdı. 2003 Mayıs’ında NTV’de yayımlanan ve Beşiktaş Futbol Takımının kuruluşundan günümüze tarihini anlatan "Kartalın Yüzyılı" adlı belgeselini hazırladı. 

2003 Ekim ayında Türkiye Spor Yazarları Genel Merkezi Sergi Salonu’nda gerçekleştirdiği "Mahallenin En Şık Abileri" adlı akrilik resim sergisiyle Metin Oktay’dan Can Bartu’ya, Tanju Çolak’tan Aykut Kocaman’a 25 eski futbol yıldızını tuvallere aktardı. 

2003-2004 Yıları arasında Kanal D-NTV ve CNN’de futbol yorum programlarına katıldı. 2009’da Sunay Akın’ın TV8’de yayımlanan Hayat Deyince adlı programın dış çekimlerini, senaryosunu, seslendirmesini yapan Hakan Dilek, Samsun’un Çarşamba İlçesi için "Bir Kasabanın Gizli Tarihi!", Trabzonsporlu eski futbolcularla yaptığı söyleşilerden derlediği "Kutupyıldızı", "Beşiktaş adına Köyiçi’nde Başladı Her Şey", İstanbul’da eski 1. Lig takımlarının bulunduğu Vefa, Kasımpaşa, Feriköy, Beykoz, Karagümrük için eski futbolcular ve değişik yaş/meslek gruplarından insanla yaptığı "Sen Güzel İstanbul!" adlı yağlıboya resim/kitap/sözlü tarih çalışmalarını sürdürüyordu. Samsunlu çok yönlü sanatçı ayrıca, "Bi De Ben Anlatiim" adlı tek kişilik gösterisiyle Türkiye’yi turluyor ve büyük beğeni topluyordu.

(Medyatava)