Galatasaray'dan kritik puan kaybı

Galatasaray'dan kritik puan kaybı

7 Kasım 2021 Pazar  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray ligin en zor deplasmanlarından biri olan Fatih Karagümrük maçına çıkarken, zirve yarışında olabilmek adına mutlak 3 puan hedefliyordu. Karagümrük, bana soracak olursanız ligin en zor deplasmanlarından bir tanesi. Farioli ve ekibi, Süper Lig’de alışık olmadığımız bir taktik ile oynuyor. Bu güzel müsabakanın analizine başlayalım…. 

Fatih Karagümrük, bu ligin en net set hücumunu oynayan takımlarından bir tanesi. Geriden oyun kurulumunu Farioli ciddi bir şekilde yapıyor. Rakibi üstüne çekerek hızlı paslarla geçiş hücumunu net oynayıp, üçüncü bölgede hızlı çoğalıyorlar. Bu, ligde görmediğimiz taktiklerden bir tanesi. Galatasaray işin bu tarafını çok net çalışmış.  

Takım, topu Karagümrük’e bırakarak, kendi yarı sahasında çekilince, kırmızı-siyahlı ekip, hücuma çıkmakta zorlandı. Galatasaray, son üç maçtır topu rakibin birinci bölgesinde oynuyor. Kümeleşmiş bir savunma grubunu aşmakta zorlanan sarı kırmızılılar, üretmekte zorlandı diyebiliriz.  

Geçiş oyununun daha net oynanacağı bir maç olacağını düşünsem de her iki takımın birbirini ‘’fazla ‘’ ölçtüğü bir yarı oldu.  

Karagümrük, hızlı oyunu Galatasaray, ön alanda daha baskın oynayarak Farioli’nin pas ritmini kırdı. Bu durum, oyunun hızını kesince, pozisyonu az olan bir 45 dakika izlediğimizi söyleyebilirim.  

İkinci yarı için kafamda her iki taraf adına birçok değişiklik mevcuttu. Öncelikle ben kenarda olsaydım, Halil Dervişoğlu’nu kanat forvete çekip, Kerem Aktürkoğlu–Mostafa Muhammed, değişikliği ile başlar, Babel–Morutan değişikliği ile devam ederdim. 

Bu sayede Emre Kılınç daha aktif rol alabilirdi. Galatasaray’ın amacı hızlı bir şekilde, üçüncü bölgeye gitmek. Halil, bunu kanatta oynarken geçen hafta daha aktif yaptı. Baskı olarak o bölgede daha rahat olduğunu düşünüyorum. 

Galatasaray, bu maçta sezon genelinde yapmadığı kadar orta yaptı, sağlı sollu denedi.  Bu durum, bana oyun için Muhammed’i çağırdı. Hareketli oyunda ön alan baskısını bu üç oyuncu ile daha doğru yapılabilirdi diye düşünüyorum.  

Takımın saha içerisindeki konsantrasyon seviyesi en aza inmiş. Zaman zaman bu tip hatalar olur. Farioli’nin değişiklik hamlesine de ayrıca değinmeden olmaz. Bertolacci, girdikten iki dakika sonra golünü attı. Bununla beraber olağan oyunu çok iyi tuttuğunu, savunma kısmında daha net hamleler yaptığını söylemek gerek.  

Taktiksel açıdan güzel bir maç olduğunu düşünüyorum. Galatasaray daha fazla duran top çalışmalı. Bu konunun ciddi bir biçimde üstüne gidilmesi gerekiyor.  

Son dakikalarda oynanan baskın oyun, sarı-kırmızılı ekibin maçın geneline yayması gereken oyun olmalı. Umut veren taraf orası. Karagümrük, bu maçı puan almaya yönelik oynadı. Bu tip maçları kaybetmemek, oyun sergilemekten daha önemlidir.  

Galatasaray ise, milli aradan sonra evinde Fenerbahçe’yi ağırlayacak. Karagümrük ise, Avrupa takibini sürdürüyor. Sizce, neler olacak?

Etiketler:  Futbol