Galatasaray'dan kritik 3 puan

Galatasaray'dan kritik 3 puan

27 Aralık 2020 Pazar  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray, geçtiğimiz hafta iyi bir oyun ortaya koyarak kazandığı Göztepe müsabakasından sonra alınan üç puanın daha anlamlı hale gelmesi için zorlu Trabzon deplasmanından da üç puan ile dönmek takım için zorunluluk haline gelmişti. Hafta içi yapmış olduğum araştırmalardan takımda birçok ismin eksik olduğunu biliyordum. Bu krizi fırsata çevirmek için ise yapılacak tek hamle üçüncü bölgede tamamen serbest bir takım yaratmaktı. Zirveyi yakından ilgilendiren bu maçın sonucunu ben de en az sizin kadar merak ediyordum. Bu analizimde hem maçı hem de takımların gelecek dönemlerde neler ile karşılaşabileceğini değerlendireceğim...

Maçın başlama düdüğü ile beraber her iki takım da kontrollü bir şekilde sahaya çıkarken, Trabzonspor’un düşündüğü, uygulamak istediği sistem ilk çeyrekte tuttu. Topu Galatasaray’a vererek oyunun rölantide devam etmesini sağlayan bordo- mavili ekip, oyunun kontrolünü almayı neredeyse hiç istemedi. Aslına bakacak olursak maçı izlerken Abdullah Avcı ve öğrencileri için oyunun Nwakaeme üzerinden gideceğini tahmin ediyordum. Sezon başından itibaren ikinci bölgede fazlasıyla yumuşak olan bir takım izliyoruz. Geçen senelerden alışık olduğumuz gol arayan, maçı isteyen takım ile bu sene kurulan kadronun alakası yok. Avcı, elindeki malzemeyi en iyi şekilde değerlendiremeye çalışıyor. Takıma geldiği günden bu yana bir dokunuş yaptığı çok açık fakat, yeterli değil. Hücum konusunda hiçbir şey üretemeyen Trabzonspor, ilk yarı boyunca sadece bir duran top fırsatı yakaladı. Takımın genel performansı yetersiz olduğundan, daha önce öne çıkan isimlerde haliyle performans düşüklüğü yaşıyor. Genel olarak tutuk bir ilk yarı izledik diyebilirim. Galatasaray, zaman zaman etkili olsa da oyunun temposunun düşük olması, onları da etkiledi. Sarı-kırmızılılar, yarı boyunca sol tarafı kullanmak istedi. Saracchi-Serkan eşleşmesinden gelen fırsatları değerlendirmeye çalışan Terim’in öğrencileri sazı eline aldığında oyuna dönem dönem de olsa ağırlığını koydu. Özellikle, Emre-Arda ikilisi ile oyunu domine etmek isteyen Galatasaray, ilk organize atağında golü bularak içeriye moralli gidince benim için, maçı bir bakıma kazanmış oldu. Bu oyunun, bu sonucun sorumlusu Abdullah Avcı değildir. Göreve geldiği zamanı göz önünde bulundurursak henüz ilk mağlubiyeti ile tanıştı. Trabzonspor taraftarı sabırlı olmalı. Yapılacak tek şey sonuç odaklı oyun. Abdullah hoca, elinden geldiğince bunu yapmaya çalışıyor. Devre arasına kadar takım, maksimum puanı alıp köşesine çekilerek, iyi bir transfer dönemi geçirmeli. Aksi halde, bu sezon Trabzonspor için çok zor geçecek. 

İkinci yarı başlamadan önce, Galatasaray’dan birkaç hamle bekledim. Kenarda olan Jesse Sekidika, zaten açılmak zorunda olan Trabzonspor’u daha fazla zorlayabilirdi. Bu zorlu deplasmana birçok as oyuncusundan mahrum gelen Galatasaray, maçı ‘’taktik’’ ile kazandı. Maç içerisinde belki birçoğunuzun fark dahi etmediği bir ayrıntıdan başlamak istiyorum. Sizce, Fatih Terim bu maça neden Oğulcan Çağlayan ile başladı?.. Oğulcan aslen kanat oyuncusu. İleri uçta çok fazla süre almaz, alsa da pek bir varlık gösteremez fakat, görüyoruz ki bu maçın yıldızlarından.

Yazımın başında üçüncü bölgede Galatasaray’ın tamamen serbest olduğunu söylemiştim. Kritik nokta ise "sahte forvet taktiği." Fatih Terim Trabzonspor’un savunma zafiyetlerini iyi analiz etmiş. Takım sadece iki topla maç kazandı. Oğulcan Çağlayan ileri uçta maç boyu gezerek, Arda ve Emre Kılınç ile bulunan pozisyonların önünü açtı. Trabzonspor’a, oyunun bu iki isim üzerinden döneceğini düşündürterek hiç olmadık anda sahneye çıkarak iyi olan performansını gol ile süsleyerek benim gözümde maçın adamı oldu. Her zaman söyledim, tekrar üstüne basa basa söylüyorum: "Futbol sonuç oyunudur." 

Galatasaray, bu maçta çok değerli bir üç puan elde ederek rakiplerini psikolojik olarak baskı altına aldı. Lig çok uzun olsa da bu tip galibiyetlerin önemi son düzlükte ortaya çıkar. Takımın öz güveni için son derece önemli bir galibiyet. Dürüst olmak gerekirse önlerindeki iki maçtan da altı puan çıkarabileceklerini düşünüyorum. Hep beraber göreceğiz, neler olacak…

Etiketler:  Futbol