Galatasaray'a sarı-kırmızı darbe

Galatasaray'a sarı-kırmızı darbe

23 Eylül 2021 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray, geçen hafta aldığı yenilgiden sonra takım olarak iyi bir dönüş yapmak istiyor, formda olan rakibine karşı iyi bir futbolla sahadan ayrılmak istiyordu.  

Takımın geçen hafta yapmadığı rotasyon hamlesi bu hafta sahadaydı, bu kadro ilk defa beraber oynadı. Kayseri kanadında motivasyon anlamında ciddi bir hazırlıkla beraber, taktiksel anlamda da Galatasaray’ın iyi analiz edildiği aşikar. Hep beraber kısa kısa notlar halinde bakalım… 

Kayserispor, Galatasaray’ın Alanyaspor maçını çok iyi analiz etmiş. Trabzonspor maçı analizimde belirtmiş olduğum Fatih Terim’in çalışmış olduğu "rakibin zaafları" kısmını, Hikmet Hoca, yemeden içmeden çalışmış. 

Maçın henüz 17. saniyesinde girilen pozisyon bana bunun sinyali olabileceğini gösterdi. Santradan ilk çeyreğe kadar baskın olan tarafın Kayserispor olduğunu gördük. Takım her hafta üstüne koyarak ilerliyor. Bu tip zamanlarda hocalara zaman vermek gerekir.  

Eksiklerin takıma gelmesi ile beraber oynanacak olan "genel" bir oyun şablonu var. Bunu yapabilmek için de en azından bir iki maç tam kadro olmalısınız.  

Pas opsiyonları ile rakibinin direncini kırmak isteyen Karaman’ın öğrencileri, genç Galatasaray’ın dinamizm silahına karşı bence oldukça hareketliydi.  

Evinde daha dikine oynayan bir Kayserispor’a şahit oluyoruz. Galatasaray, ilk yarım saat oyunu üçüncü bölgede oynadı ve rakibini sahasından çıkarmadı. Sarı-kırmızılı ekip, bu haftaya kadar oynadığı maçlardaki iyi "anları" harmanlayıp sezona yayacak.

Sağlı sollu ataklar ile, köşe vuruşlarından etkili olmaya çalışan Terim’in öğrencilerinin biraz da futbol şansları yanlarında değildi.

Net olarak kaçan iki tane duran top pozisyonu var. Bunlardan bir tanesi gol olsa, hikâyesi bambaşka olan bir maç izleyecektik. Takımın hücum varyasyonunda etkisiz olmasının üç temel sebebi var; 

1) Çoklu rotasyon, 

2) Dikine gidemeyen takım  

3) Alan parselasyonu

Kayserispor, işin savunma kısmını çok net yaptı. Temel hedef olarak ikinci bölgede üstünlüğü ele alarak Galatasaray’ın çift yönlü oyunda en büyük silahlarından biri olan Aanholt’u kesip, rakibe top oynattırmamaya çalıştılar. 

Hemen hemen büyük bir bölümde de başardıklarını söylemek lazım. Adam paylaşımından gelen yanlışlıkla kalesinde golü gören Galatasaray, rotasyonlu kadronun ilk defa beraber oynaması sebebi ile hücum organizasyonlarında etkisiz kaldı.  

Genç kadronun zaman zaman bu tarz dezavantajları olur. Galatasaray taraftarının sakin olması lazım. Bu, süreç içinde oturacak bir şey.  

Bunu yaparken de saha içinde oyuncuyu düşürmemek gerekli. Kayserispor’un bir artısı da, Mensah’ı düşündürterek en fazla boşluk verdiği isim Emrah Başsan oldu. Hem toplu hem de topsuz oyunda çok ama çok iyi olduğunu düşünüyorum. İlk yarıda skoru ve oyunu arkasına alan Kayserispor, son maçlarında içeriye giderken gol yemiş ve bundan dolayı psikolojik atmosferde tecrübe eksiliği yaşayan Galatasaray… Kim daha üstün? Üç şey söyleyeceğim: Zaman, zaman, zaman…. İkinci yarı belli başlı değişiklikler gelse de, oyun anlamda Kayserispor işin defans kısmını çok iyi yaptı.  

Aanholt’un kilitlendiğini gören Terim, soldan gidip Ömer–Kerem ikilisi ile etkili olmak istese de, çok yeterli olmadı. İkinci yarı adına Galatasaray için konuşulacak çok bir şey yok. Sahada, takım halinde yetersiz olan, dikine, direkt oyunundan uzak olan bir takım için 2-0’dan dönmek kolay değil.  

Bu tip sıkıntılar her takımın başına gelebilir. Fenerbahçe de, Beşiktaş da aynı şeyi yaşadı. Ortaya bir iddia koyayım, bu sene yoğun fikstürün en büyük kaymağını Trabzonspor yiyecek.  

Dört büyükler içerisinde en geniş zamana sahip tek takım. Henüz bir şeyleri netleştirmek için çok erken olsa da, farklı bir lige şahit oluyoruz.  

Adana Demirspor 3-0’dan geldi, altı haftada tek galibiyeti olan Başakşehir, o galibiyeti iki farkla Galatasaray’a karşı aldı…  

Bu hafta Galatasaray’ı net skorla geçen Kayserispor geçen hafta deplasmanda Hatayspor’a yenildi fakat onlar da son üç haftada gayet temiz bir futbol oynayan Göztepe’yi evinde yendi ve ligde 13 puanla 2. sıraya yükseldi.  

Galatasaray ile 14. Yeni Malatyaspor arasındaki puan farkı ise sadece "iki". Yeni Malatyaspor cephesinde ise İrfan Buz yetersiz bulunuyor… Gerçekten enteresan. Sizce, daha farklı nelere şahit olacağız?
 

Etiketler:  Futbol