Galatasaray'a Alanya sürprizi

Galatasaray'a Alanya sürprizi

20 Eylül 2021 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray zorlu Avrupa arenasında aldığı galibiyetle beraber yavaş yavaş her şeyi rayına oturtuyordu. Takımın öz güveni gün geçtikçe artacak, oyun şablonu net bir şekilde oturmaya başlayacak. Bunun için zaman lazım. Her ne kadar genç olsa da, onlar da insan. Galatasaray takımı, Lazio karşısında 118 km mesafe kat etmiş… Hadi gelin bu maçın bilinmeyenlerine bir göz atalım… 

Maç başlangıcından önce takımın bir tık daha fazla rotasyona gideceğini düşünmüştüm. Alparslan Öztürk, Emre Kılınç, Feghouli, Muhammed gibi isimler ilk 11 başlayabilirdi.  

İlk çeyrekte Alanyaspor’un topla daha fazla oynamasına şahit olduk. Yeni hocaları ile onlar da bir kabuk değişimi içerisindeler. Maçın üçte birlik kısmı tam da Alanyaspor’un hayal ettiği gibi geçti.  

Galatasaray, topu rakibine bıraktı ve uzun toplarla kontra denemelerini sıklaştırdı. Topun hâkimiyetini zaman zaman alan Terim’in öğrencileri, set hücumunu ısrarla denese de çözüme ulaşamadı.  

Morutan, Cicaldau, Kerem gibi oyuncuların topsuz oyunda çizgiden uzak olmaları, üretkenlik anlamında bu maç özelinde sıkıntı çıkardı diye düşünüyorum.  

İlk yarıdaki tek aksiyon Kerem’in uzaktan vurduğu şut. Yorgunluk belirtileri fazlaca hissedildi. Galatasaray’ın mevcut oyun planını oluşturması için zannediyorum ki Marcao ve Assuncao’ya net bir şekilde ihtiyacı var.  

Bununla beraber, dinamizm eksikliğinin temel sebebi ise Sacha Boey…. Çizgiden ve "build up"tan çok rahat bir biçimde oyun kuran genç yıldız, geriden oyun kurma konusunda sarı-kırmızılıların elini güçlendiriyordu.  

Yoğun maç temposu, sakatlıklar derken, Galatasaray yarı boyunca maç içi dengeyi pek ayarlayamadı. İşler tam da Alanyaspor’un istediği gibi gidiyordu.  

Mevcut oyun planında Fatih Aksoy–Cicaldau eşleşmesi ile tüm hücum gücünü kesen Bülent Korkmaz iyi çalışmış… İkinci yarıya dönmeden kısa kısa Alanyaspor’un oyun değişiminden sizlere bahsedeceğim… 

Çağdaş Atan’ın oynattığı şablon ile Bülent Korkmaz arasında ciddi fark var… Nasıl mı? 

3’lü savunma: Bu sistemde oynamak istiyorsanız öncelikle kanat beklerinize bir bakacaksınız. Oyunu çift taraflı her maç ortalama 95 dakika oynayacak kadar hızlı olmalılar.   

Bloklar halinde oynamak zorundasınız, kanat bekler, merkez orta saha, kenar stoperlerin ve forvetinin adeta bir ‘’halka’’ gibi sahaya yayılmaları gerekmektedir.  

Bu sayede takım halinde savunmaya hem dönüş yapıp hem de baskı oluşturmalısınız. Bu sistemde oyunu bekler kurar.  

Parselasyona göre alan daraltırsınız yani savunma çizginiz önde olmalıdır çünkü sayı olarak az kişisiniz. Merkezde belirlediğiniz kişi de zaman zaman boş koşu atıp kanat beklerinize oyun kurması için alan yaratır.  

Alanyaspor ilk dört hafta bunların hiçbirini yapamadı. Ciddi anlamda yapamadı, pozisyonları yok. Giresun maçından önce iki maçta 9 gol yiyen bir takım vardı sahada. 

Bülent Hoca, 4’lü savunma ile beraber takıma birlikte oynamayı aşılamış ve formatı değiştirmiş. Stoper tandemi daha yırtıcı isimler.  

Bu tip futbolcular geriden oyun kurmayı da severler, skor da alırlar. Merkezde ani baskılarla üçüncü bölgede kalma hedefindeler çünkü henüz set hücumu organizasyonunda iyi değiller. Bu süreç zaman içerisinde daha net oturacaktır. 

En önemlisi ise eski Alanya’ya dönüş hikâyesi başlamış… Takımı 4’lü savunmaya çekerek Emre Akbaba’ya hem sahte forvet rolü hem de oyunu ona kurup serbestlik vermiş.  

Önceki haftaların aksine hareketli, sert oynayan ve kompakt bir biçimde alan daraltan bir takım gördüm.  

Bu maç için klasik taktikleri sert kapanıp, uzun toplar ile kontra denedi. Galatasaray, yapılan oyuncu değişiklikleri ile belli ‘’anlarda’’ üstünlüğü net bir şekilde ele aldı. Eskiye oranla daha hareketli, ön alan baskısını net yapan bir görüntü çizen takım, duran topları ve sağlı sollu ortaları çok cömertçe harcadı…  

İstatistiksel anlamda üstünlüğe baktığınızda tamamen sarı-kırmızılılar önde olsa da, zaman içerisinde hücum varyasyonlarının üretkenliği konusunda çok farklı şeylere şahit olacağız.  

Yedlin’e gelen tepki üzerine yaşanılan taktiksel ve oyuncu değişiklikleri ile başka bir oyun oynandı. Bu sayede Alanyaspor, zaman zaman daha net pozisyonlar üreterek sonuca gitti. 

Bülent Korkmaz’ı tebrik etmek lazım, son iki haftada kalesinde dokuz gol gören bir takım, gol yemeden iki gol attı ve altı puan aldı.  

Galatasaray gençleşti evet, lakin bu kadronun gerçek potansiyeli için minimum 1.5 sene gerekiyor. Sabır, sabır, sabır… Sizce Galatasaray, önümüzdeki hafta ne yapacak? 
 

Etiketler:  Futbol