Galatasaray yara aldı

Galatasaray yara aldı

21 Nisan 2021 Çarşamba  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray, şampiyonluk yolunda rakibi Beşiktaş’ın puan kaybettiği haftada çok önemli bir müsabakaya çıkarken, Terim’in öğrencilerinin parolası mutlak galibiyetti. Her iki takımın son hafta performansını değerlendirdiğimde mevcut puan durumunu da göz önünde bulundurursak Galatasaray’ın galibiyete daha yakın olduğunu düşünüyordum. Her zaman, her yerde söylediğim tek şey "derbilerin favorisi yok" cümlesi, oynanan oyundan her zaman belli oluyor. Uzun yıllardan beri gollü ilk yarılar izleyemiyoruz. Bu maçın bilinmeyenleri, her iki takımın da durumunu değerlendireceğimiz keyifli bir analiz olacak. 

Maçın başlama düdüğü ile beraber her iki takımın kadrosunu gördüğümde Trabzonspor adına kafamda bir oyun şablonu belirlense de, Galatasaray adına kafamda birtakım soru işaretleri vardı. Her ne kadar aynı kadro sahada olsa da, forvet için tercih edilen Ryan Babel’in performansı sarı-kırmızılılar için belirleyici olacaktı. Doğruyu söylemek gerekirse Galatasaray’ın oyuna hızlı başlayacağını düşündüm. 

Uzun süredir aklımda olan ‘’hızlı kanat’’ rotasyonu sahada olunca bu isimlerin Trabzonspor’un beklerine sağlayacağı üstünlük ile "pozisyon zenginliği içerisinde geçen bir ilk yarı olabilir" diye düşünmeden edemedim. Bu bağlamda Abdullah Avcı, rakip analizini gayet iyi yapmış. Birçok kişi bordo-mavililer için fark yaratacak olan oyuncunun Nwakaeme olacağını düşünse de benim aklımda iki isim vardı. Bunlardan biri Bakasetas, diğeri ise Djaniny'di. Bu iki futbolcu yarı boyunca birbirine çok yakın oynadı. Avcı’nın takımlarının bu tarz maçlarda savunmaya dayalı bir oyun stili ile sahada olduğunu biliyoruz. Bu maç için bir istisna yaratan tecrübeli teknik adam, merkez orta sahada oynayan oyuncuları ile Galatasaray’ın pas bağlantılarını çok iyi kapattı. Özellikle geçen hafta müthiş bir performans sergileyen Kerem Aktürkoğlu'na adım attırmadılar. İkinci yarı için oyun şablonu "muhtemelen Luyindama-Marcao ikilisinin arasına atılacak toplar ile şekillenecek"  diye düşündüm.  

Galatasaray adına ilk yarıda yazılacak hiçbir şey yok. Geçen hafta merkezde kurulan üstünlüğü sağlayamayan Terim’in öğrencileri adına ikinci yarı daha dikine oynanmalıydı. Bu durum için birkaç temel değişiklik gerekiyordu. Feghouli’nin oyun içinde olmayışı, takımı hiç pozisyona sokamazken, Ryan Babel stoperler arasında istediği gibi dolaşamadı. Bu durumun Trabzonspor için avantaj olacağını kestirmek zor değildi. 

İkinci yarı başında Galatasaray’ın oyun olarak rakibine üstünlük sağlayabilmesi için dikine giden oyuncu sayısının fazlalaşıp, ilk 11’in boyunun kısalması gerekiyordu. Kısa oyuncuların sprint gücünün daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bu noktada, Halil Dervişoğlu'nun Feghouli yerine değil, Babel'in yerine girmesi gerekiyordu. Feghouli’nin zaman zaman Kerem ile yer değiştirip 4-1-4-1 varyasyonunda ara ara içe kaçıp serbest oynaması gerekiyordu. Galatasaray, bu maç için bunları yapamadı ve oyunu tamamen bordo-mavililerin istediği şablona döndü. Hızlı oyuncuları ile uzun top taktiğini olabildiğince iyi değerlendiren Trabzonspor oyun ritmini düşürebildiği kadar düşürdü ve Galatasaray’ın arzusunu kırdı.  

Genel olarak zaman zaman oyunu rakip sahaya yayan Galatasaray, Avcı’nın alan daraltmasını daha önde oynayarak biraz kırmış olsa da, üretkenlik konusunda büyük sorun yaşadı. Bunu çözebilmek için kaleye art arda şut çekmek gerekiyor. Edgar ve Hugo sert oynayarak buna pek müsaade etmedi. Uzun süre sonra bir maçı izlerken sıkıldım, hiç ciddi pozisyon yoktu. Bu da benim işimi zorlaştırıyor. Saha içinde kalınca, yazacağınız şeyler pozisyona bağlı olmak zorunda. Beraberliğin iki takım adına da hak edilen bir sonuç olduğunu düşünüyorum.

Trabzonspor’un bulduğu gol Abdullah Avcı tarafından takıma anlatılmış ve üstüne çalışılmış. Golü atan oyuncu stoper. Edgar o pozisyonda boşuna orada değildi. Pandeminin ilk yılında Galatasaray’ın içeride oynadığı Kayserispor maçında Campanharo’nun attığı gol ile aynı. Yan toplarda Galatasaray’ın ikinci toplar konusunda ciddi eksiği var. Stoperler hava topuna odaklandığı için sırtı dönük olduğundan bu gibi şutlara müsaade etmemek için merkez oyuncularınızın ceza yayına daha yakın olması gerekiyor ki, dışarıda olan oyuncu boş kalmasın. Bu sorun Galatasaray adına çözülmeli. 

Şampiyonluk düğümünde Galatasaray ciddi yara aldı. Neler olacak kestirmek güç ama artık zor gibi görünüyor. Sizce, neler olacak?..

Etiketler:  Futbol