Galatasaray seriyi bozmadı

Galatasaray seriyi bozmadı

17 Şubat 2020 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray iç saha avantajını da eline alarak rakiplerinin puan kaybettiği haftada Malatyaspor’u devirerek galibiyet serisini devam ettirdi. Kadıköy’e kırk iki puanla gidecek sarı kırmızılılar için her şey yolunda. Lider Trabzonspor ile puan farkı bir maça inmiş durumda. Fatih hoca öncelikli hedefini gerçekleştirdi.  

Galatasaray belli ki hafta arasında oynanan Alanyaspor maçının yorgunluğunu üstünden atamamış. Tabii temposu yüksek maçlardan sonra bu tip karşılaşmalara konsantre olmak her zaman daha zordur. Maça oldukça tutuk başlayan Cimbom istediği hızlı oyununu sahaya yansıtamadı.

Maçın ilk yarısına baktığımızda özellikle sol tarafı etkili kullanmak isteyen Galatasaray düğümü çözmekte hayli zorlanırken son haftalarda formunu yükselten Adem Cimbom'u derbi öncesi adeta ipten aldı. Galatasaray zorlansa da kazanmayı bildi. Bana sorarsanız derbi öncesi de önemli olan sadece kazanmaktı. İkinci yarının en kötü maçını oynayan Galatasaray’da akıllar tamamen Fenerbahçe maçındaydı. Takım sanki maçta yok gibiydi. Bununla beraber Seri’nin etkisiz performansı Galatasaray’ın ikinci bölgede pas akışını sağlayamaması takımı maç boyunca epey zorladı. Bu da alışılan oyunun sahaya yansıtamamasına sebep oldu. Terim her ne kadar derbi öncesi bir kaza yaşamasa da oynanan oyundan memnun değildir diye düşünüyorum. Lemina–Akbaba ikilisi kıpırdansa da performansları takımı ateşlemeye yetmedi. 

Galatasaray’ın kritik derbi öncesi zirveyle puan farkını iyice eriterek Kadıköy’e dört puan önde gidiyor oluşu hem form açısından hem de psikolojik açıdan avantaj. Evet.. ortada yirmi senelik bir seri olsa da Fenerbahçe’nin de çok önemli eksikleri var. Luis Gustavo , Garry Rodriguez ve Emre Belözoğlu’nun olmayışı sarı lacivertli ekibi oldukça zorlayacak. Haftaya mükemmel bir mücadele bizleri bekliyor. Son iki seneye baktığımızda  kazanamasa da hezimete uğramayan ve puan alan bir Galatasaray var.

Terim ve öğrencileri zorlu deplasmandan bir puanla döndükleri an şampiyonluğu bırakmayacaktır. İçeride oynanacak  olan Trabzon ve Beşiktaş maçları var.. Havaya girmiş bir Galatasaray ve moralsiz bir Fenerbahçe.. 20 senenin sonunda düğüm çözülecek mi? Ben de en az sizin kadar merak ediyorum.