Galatasaray kazandı zirve karıştı

Galatasaray kazandı zirve karıştı

9 Mayıs 2021 Pazar  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray, lider Beşiktaş ile oynadığı kritik derbide kazanan taraf olurken, takımın oyun şablonunun Beşiktaş’ı oynatmamak üzerine kurması ve başarılı olması, bana soracak olursanız ligin son haftalarında siyah-beyazlı ekibe sıkıntı yaratabilir. Puan farkını iyice eriten Terim’in öğrencileri, görünen o ki, yarışı bırakmayacak. Derbinin dikkat çeken analizleri ve oyun olarak üstün tarafın Galatasaray olduğunu düşündüğümden bu analizimizde ağırlıklı olarak Galatasaray’ı konuşacağız. 

Maçın başlama düdüğünden önce, her iki takım açısından kadroları değerlendirdiğimde Beşiktaş'tan hemen hemen emin olsam da, Galatasaray tarafı beni hayli şaşırttı. Oynayan kadronun bozulmuş olabileceğini düşündüm. Bu noktada Terim tam olarak ÇAYKUR Rizespor maçında döndüğü 4-1-4-1 varyasyonunu şablonuna bu kadro ile dönmüş.  

Uzun süredir süre almayan Falcao, zaman zaman taraftarların eleştiri oklarına şahit olan Ryan Babel ve sakatlığını atlatan ama fizik kondisyon konusunda yetersiz olacağını düşündüğüm Yedlin… Bu isimler ile oluşturulan ana oyun şablonunu gelin hep birlikte inceleyelim… 

İlk çeyrekte Galatasaray oyunu oturtmakta zorlansa da, artılardan bir tanesi Beşiktaş’a top oynatmayışı oldu diye düşünüyorum. Ligin istatistiksel olarak en iyi takımlarından birine karşı oynarken doğal olarak savunmanızın da dikkatli olması gerekiyor.  

Takımın sahaya yayılış biçimde dikkat çeken ismin ben Gedson Fernandes olduğunu düşünüyorum. "Yorulmak Bilmez Orta Saha" sıfatının tam karşılığını alan genç yıldız, Beşiktaş’ı tek başına öyle güzel kilitledi ki, analizi çıkartırken şaştım kaldım.  

Merkezde oynadığını düşünsek bile geriden takımı toparlayan, en asli görev olarak pas bağlantılarının hepsini kapatmış olması, Taylan Antalyalı’nın bütün yükünü aldı.  

Maç öncesi yapmış olduğum analizde de belirttiğim gibi, Fatih Terim, merkezi kilitlemiş. Her maçın kendi içerisinde anahtar oyuncuları vardır. Bu maçta düşünülen ilk plan, Fenerbahçe deplasmanında olduğu gibi, zaman zaman merkezden fakat ağırlıklı olarak ise Babel üzerinden dönen uzun top taktiğiydi. 

Defansif anlamda da, takımın yapmış olduğu ikili ve üçlü adam adama savunma, Galatasaray’a galibiyeti getirdi diyebilirim.  

Sağ tarafı tıkanan Beşiktaş, kalesinde gördüğü golden sonra skor bulsa da, hiçbir şekilde oyun kuramadı. Zaman zaman Âdem merkezde denendi olmadı, Atiba öne atılmak istedi ama Taylan-Emre ikilisinin baskısına maruz kaldı. 

Maçı izlerken, "Galatasaray golü devreden önce bir şekilde bulacak" diye düşündüm. Sizlere daha önce de bahsetmiş olduğum Nsakala'nın üstüne gidilmiş olması takıma artıyı yazmama sebep oldu. Penaltı bir duran top organizasyonundan gelmiş gibi görünse de uzun topta Emre Akbaba ismini kaçıran kişi Nsakala. Genel hatları ile ilk yarı özetim: "Galatasaray vurdu Beşiktaş izledi."

Maçın ikinci yarısı için rüzgârı arkasına alan tarafın Galatasaray olduğunu düşünüyor, maçı üç farklı bitirmek için çabalayacaklarını hesap ediyordum. Bana soracak olursanız bu dinamizmi sağlamak adına Emre Akbaba-Emre Kılınç değişikliği üçüncü bölgenin varyasyonunun genişlemesi açısından en doğru hamle olacaktı.  

Hamle doğru olsa da, dakikasının geç olduğunu söylemeliyim. Dürüst olmalıyım ki Galatasaray, sezonun en iyi savunma performansını sergiledi. 

Öyle ki, maç başı en az üç dört tehlikeli pozisyonu tek başına yaratan Ghezzal kilitlenince, "forvetsiz" Beşiktaş üretemedi, üretemedikçe kapandı, kapandıkça pozisyon verdi ve pozisyon verdikçe de baskıyı hissetti… Galatasaray’ın en az iki üç atağı pas opsiyonun yanlış kullanılmasından kaynaklı tehlikeli olarak görülmemiş olabilir.  

Bu durum ve bu maç bana bir kez daha gösterdi ki, Beşiktaş’ın bu maçını izleyen rakipleri siyah-beyazlı ekibe üstünlük sağlayabilir. Üçüncü golü oyun ritminin düştüğü anda kenardan gelen her iki oyuncunun katkısıyla almak ise muazzam…  

Maç genel anlamda ev sahibi takımın üstünlüğü ile geçti. Galatasaray’ın son iki haftada takılacağını sanmıyorum.  

Ligin diğer önemli maçında ise Fenerbahçe son dakika galibiyeti ile iddiasını sürdürdü. Heyecan kıyasıya devam ediyor. Yalçın’ın öğrencileri her şeye rağmen önde olsa da, sürpriz sonuçlar görürsek kimse şaşırmasın. Sizce, son iki haftada neler olacak?..

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/derbinin-sifreleri-49383

Etiketler:  Futbol