Galatasaray evinde kazanıyor

Galatasaray evinde kazanıyor

19 Nisan 2022 Salı  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Süper Lig’de sezonun sonlarına doğru gelirken Galatasaray geçen haftalarda ligden düşmesi kesinleşmiş olan Yeni Malatyaspor’u evinde ağırlıyordu. Aşağı yukarı herkesin maç sonu hakkında yorum yaptığını biliyoruz fakat bana soracak olursanız evdeki hesap pek çarşıya uymadı, Yeni Malatyaspor bence sezonun en iyi deplasmanını çıkardı. Galatasaray ise, oyunu dönem dönem ‘’daha doğru’’ oynayarak maçı kazandı. Hep beraber bu keyifli maçın analizine biraz göz atalım istiyorum. Hazırsak, başlayalım…. 

Maç başlangıcı ile beraber kafamda birkaç senaryo belirmişti. Galatasaray topu ayağında daha fazla tutacak ve Yeni Malatyaspor kapanacaktı. İlk çeyrekte bence bu durumun tamamen tersi oldu. Takım sporlarında hedef çalışmaları yapmak çok önemlidir. Yeni Malatyaspor, psikolojik olarak zor bir atmosferde oynuyor.  

Cihat Arslan ile güzel bir kimya yakaladılar. Galatasaray, bu oyunda yeteri kadar etkili olamadı. Topun ayakta az kalmış olması bu konuda etkili oldu. Bir an önce sonuca gitmeye çalışmak, son paslarda sorun yarattı. Sarı-kırmızılılar, oyun içinde fazla tedirginlerdi. Süre almayan oyuncuların oynuyor olması, bu durumda etkili diye düşünüyorum.  

Galatasaray ilk yarı fazla tutuk oynadı. Yeni Malatyaspor ise bana, “sezon boyu böyle oynasa düşmezdi” dedirtti. Özellikle, Halil ve Pulgar’ın daha fazla süre alması lazım. Her ikisi de üçüncü bölgeye ciddi hareket katıyor. Pulgar’ın, bir 6 numara olarak çevre kontrolünü çok beğendim. Topu ayağına almadan defalarca arkasını kontrol etti.  

Bu durum, Berkan ve Taylan’ı çok rahatlattı diye düşünüyorum. İkinci yarı topa daha fazla sahip olan Galatasaray, ilk yarıya oranla rakibinin üstüne daha fazla bastı. Aanholt’un merkeze kadar kayması, Berkan’ın 8 numaraya dönüşü, Kerem’in ise "half space" dediğimiz alandan zaman zaman zone 14 bölgesine, yani on numaraya kayması… Bu tip detaylar Galatasaray’a maçı aldırdı. Beni sevindiren detay ise, Galatasaray’ın istediğinde gol atmış olması. Son toplar biraz daha doğru kullanılsa fark çok rahat açılacaktı. Kerem Aktürkoğlu bu maçta çok gol atmak istedi.. Biraz daha paslı oyunu denese, en az iki asist yapabilirdi. Sarı-kırmızılıların hedef maçı olmasa da, takım evinde oynadığında kazanma alışkanlığını elde etti. Bu tip seriler kolay silinmez.

Öte yandan son olarak belirtmeliyim ki her iki camia da hak ettikleri yerlerde değil.  Her şeye rağmen pozisyonu bol, güzel bir maç oldu. İki takıma da oyunu çirkinleştirmedikleri için teşekkürler.
 

Etiketler:  Futbol