Galatasaray derbi öncesi hata yapmadı

Galatasaray derbi öncesi hata yapmadı

3 Şubat 2021 Çarşamba  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray'ın, geçen hafta üç puanla kapattığı Yeni Malatyaspor maçının ardından, derbi öncesi kazanması gerekiyordu. Transfer döneminin bu denli iyi geçişi takım içi dengelerin bozulmaması adına önemli bir hamle. Başakşehir’in saha dışı birçok sorununa değineceğimiz, farklı bir yazı olacağının kanaatindeyim...

Maçın başlama düdüğü ile beraber Galatasaray’ın biraz daha hızlı bir oyun oynayacağını düşünmüştüm. Başakşehir’de yaşanan hoca değişikliği ve son dönem transfer haberleri kötü olan işi daha da zorlaştırmış. Dürüst olmak gerekirse daha hızlı bir takım bekliyordum. Maçtan önce yapmış olduğum analizler bunu gösteriyordu. Başakşehir’in ilk çeyrekte oynamış olduğu oyun, herkesi tatmin etmiş olsa gerek. Aykut Kocaman’ın yapmış olduğu ilk dokunuş, birlik beraberliği sağlamış olması. Turuncu- lacivertliler, sahada daha derli toplu bir görüntü içerisindeydi.

Galatasaray, ilk yarı boyunca ikinci bölgede çok aktif olamadı. Orta sahada yaşanan sıkıntıya Linnes’in performansı da eklenince, ilk yarıda düğümün çözülemeyeceğini düşündüm. Maçın her iki takım adına kırılma anı ise Guliano’nun kaçırmış olduğu penaltı. Maç, Terim’in öğrencileri için o andan sonra başladı. Muslera’nın yapmış olduğu kurtarış, takımı ayağa kaldırdı desek yanlış olmaz. Başakşehir’in bu denli sakin oynaması, oyun planlarının henüz oturmayışının kanıtı. Yarı boyunca bir tane olumlu hareketi yok. Zamanla rayına oturacaklarını düşünüyorum. Takım oyunu adına düzeltmeleri gereken çok şey var, alışılagelmiş oyun düzenlerinden çok uzaktalar. Yeni hocaları ile farklı bir yola gireceklerini düşünüyorum. Transferlerin takıma adaptasyonu ve oyun sistemine gösterecekleri reaksiyon farklı olacaktır.

Galatasaray adına, ilk çeyrek adına yazılması gereken eksi yanlardan bir tanesi de, takımın sahada olmaması. Üçüncü bölgenin bu denli düşük olması, bu maç adına beni düşündürdü, tıpkı Etebo’nun bu kadar yetersiz olması gibi... Uzun süredir takımla olmasına rağmen hocanın iki önemli maçta formayı ona vermiş olması, kendisini kazanmak istemesinin göstergesi. Bu durum, oyuncu için büyük eksi. Mesela kendisine güvenilip sahaya sürülen Ozan Kabak, Liverpool’un birinci oyuncusu olmak üzere. Zaman zaman iğneyi kendinize batırmanız gerekiyor. Kırk beş dakikalık performansını yukarıyı çekemeyen sarı-kırmızılılarda, takımın kurtarıcısı olan Ryan Donk, beklerin yapması gereken şeyleri yaparak, Galatasaray’ı ipten aldı. Mükemmel bir asist ile takımına galibiyeti getiren tecrübeli isim performansı ile dudak uçuklatıyor. Devreye kafası rahat giren Galatasaray'ın normal oyununu sahaya yansıtmasını bekliyordum. Başakşehir’in gösteremediği performanstan sonra, maçın Galatasaray için olumlu sonuçlanacağını biliyordum.

İkinci yarıya kafası rahat başlayan sarı-kırmızılılar, yorulmadan maçı bitirmeyi başardı desek yanlış olmaz. Fatih Terim, elinde kim varsa kazanmaya çalışıyor. Maraton uzun, her isme ihtiyaç var. Takımdaki bazı isimler için ısrarlar bu yüzden. Galatasaray için takım adına Belhanda’nın ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu gördüm. Devrede girişi ile Taylan ve Emre Kılınç’tan büyük verim alan Terim, maçı kafası rahat bitirdi diyebiliriz. Galatasaray, kendini yormadan kritik bir üç puan aldı. Takımın önünde çok önemli bir derbi var. Oyunun zaman zaman düşük olmasının sebeplerinden bir tanesi de, takımın aklının Fenerbahçe maçında olmasıydı. Bu durumda önemli kriterlerden bir tanesi maç kaybetmemek. Galatasaray bunu başardı, hak ettikleri bir galibiyet olduğunu düşünüyorum.

Başakşehir adına  konulaşacak pek bir şey yok ama önümüzdeki günlerin sıkıntılı olacağını söyleyebilirim. Her iki yarıda da sahada görünmediler. Üstüne koyacak çok şeyleri var. Ligde uzun süre sonra üç takım arasında rekabet görüyoruz. Bu durumu özlediğimi açık yüreklilik ile belirtmek isterim. Yarış, son ana dek sürecek. Haftaya bizi mükemmel bir derbi bekliyor. Her iki takımı düşündüğümde, Fenerbahçe’nin Hatay maçı performansı ile işleri zor. Geliştirilmesi gereken şeyler var. Yine de derbilerin havası her zamankinden farklı olacağından, hep söylediğim gibi favori yok. Futbola doyacağımız, hakemlerin ve diğer unsurların konuşulmadığı, her iki camianın tarihine yakışan bir derbi olmasını diliyorum.

Sizce, bu maçtan kim galip ayrılacak?..

Etiketler:  Futbol