Futboldaki 'çete' ve medyanın suskunluğu

Futboldaki 'çete' ve medyanın suskunluğu

17 Ekim 2020 Cumartesi  |   iyi

Gazeteci Faruk Bildirici, yorumcu Rıdvan Dilmen'in futbol dünyasıyla ilgili olarak dile getirdiği iddiaları soruşturmayan medyayı şöyle eleştirdi:

"Kuşkusuz futbol dünyası ile futbol medyası ilişkilerindeki çarpıklık, çıkar organizasyonlarının oluşumu ve futbol menajerlerinin takımlara müdahaleleriyle ilgili iddialar ilk kez gündeme gelmiyor. 

Üç yıl önce de futbol yorumcusu ve eski hakem Erman Toroğlu, “Bu Milli Takım menajerlerin Milli Takım'ı... Bu Milli Takım Ahmet Bulut'un Milli Takımı” demiş, isim vererek suçlamada bulunmuştu. 

Erman Toroğlu’nun adını vererek suçladığı futbolcu menajeri Ahmet Bulut’un futbolcularından Ozan Tufan ve Cenk Gönen formsuz olmalarına, Arda Turan da Barcelona'da uzun süredir forma şansı bulamamış olmasına rağmen aday kadroya çağrılmıştı. Milli Takım kadrosunda Ahmet Bulut’un beş futbolcusu yer alıyordu. Bir diğer menajer Batur Altıparmak’ın ise altı futbolcusu. Erman Toroğlu pek de haksız görünmüyordu. 

Peki ne oldu? Hiçbir şey! Ne Futbol Federasyonu ya da Milli Takım yöneticilerinden bir açıklama geldi, ne de soruşturma açıldı! Öyle kapanıp gitti. 

Futbol medyası, bu ve yıllardır dile getirilen benzer suçlamaları neden görmüyor, duymuyor, üzerine gitmiyor? Bu sorunun yanıtı futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen’in 20 Eylül’de NTV’deki “Yüzde Yüz Futbol” programında futbol dünyası ile futbol medyası arasındaki karanlık ilişkilerle ilgili iddialarında olabilir mi? Zira Rıdvan Dilmen, o programda isimler de sıralayarak çok ciddi suçlamalarda bulundu: 

“Türkiye Cumhuriyeti devletinin kesinlikle ve kesinlikle temiz eller operasyonu yapması lazım. Rıdvan Dilmen, Murat Kosova dahil olmak üzere. Hakemler, temsilciler, gazeteciler kesinlikle bir GBT'den geçirilmesi lazım. Ben de dahil Maliye'nin, gazetecilere girmesi lazım.” 

Futbol medyasında “çete” olduğunu, vurgun yapıldığını öne süren Dilmen, “Sizler, Türk sporunun mikrobusunuz” diyerek, Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Rasim Ozan Kütahyalı, Turkcell Ceo’su Kaan Terzioğlu, Bip Spor Yöneticisi İbrahim Seten ve “Seten’in tayfası” dediği Hürriyet Spor Müdürü Mehmet Arslan ve Spor yazarı İsmail Er’e ağır suçlamalar yöneltti. 

Futbol yorumcusu Ersin Düzen’in de hem Federasyon Başkanı Nihat Özdemir’in danışmanı olduğunu, hem de TRT’den maaş aldığını söyledi.

Futbol medyası da bu rüşvet suçlamasının üzerine gidip rüşvet teklif eden menajerlerin kim olduğunu ya da böyle bir olayın gerçekten olup olmadığını araştırmadı. Hatta bir daha bu konuyu sormadılar bile. 

Çünkü futbolcu menajerleri, futbol muhabir ve yazarlarının en sık başvurdukları haber kaynaklarından biri. Transfer sezonlarında çoğu doğru çıkmayan transfer haberlerini fısıldayanlar da futbolcu menajerleri.

Yazının tamamını okumak için tıklayın