'Futbol yorumcusu patronun sözcüsü olabilir mi?'

'Futbol yorumcusu patronun sözcüsü olabilir mi?'

10 Mart 2022 Perşembe  |   Günlük

Gazeteci Faruk Bildirici, hem Digiturk yorumcusu hem de Hürriyet yazarı olan Güntekin Onay'ın TFF yayın ihalesiyle ilgili açıklama yapmasını şöyle eleştirdi:

"Futbol kulisleri, bir süredir Süper Lig ve 1. Lig yayın ihalesiyle meşgul. Türkiye Futbol Federasyonu’nun yayın ihalesi için Digitürk ile anlaşma sağlanamadığı şeklindeki duyurusuna karşı taraftan iki ayrı yanıt geldi. 

Birisi Digitürk’ün yazılı açıklamasıydı, diğeri de futbol yazarı ve yorumcusu Güntekin Onay’ın sözleri. Onay, Beşiktaş-Başakşehir maçı sonrasında Federasyon’un ihaleyle ilgili açıklamasını eleştirdi: 

“Kulüpler ‘Süper Lig TV kurarız’ diyorlar ama bu kadar kısa sürede bunu nasıl yapacaklar? Digiturk yayın ihalesine 2.1 milyar TL’lik teklif verdi. Şu anda gelinen noktada iş Saran ve TFF’ye kaldı. Onların verdiği teklif 700 milyon TL. Buradan kim kârlı çıkacak, kim zararlı çıkacak? Yayın için 700 Milyon TL’lik ihale hayata geçerse, Anadolu kulüplerinin yaşama şansı ortadan kalkar.” 

Güntekin Onay’ın bu sözleri hemen tüm spor medyasında, Digitürk’ün yazılı açıklamasıyla birlikte verildi. “Yayıncı kuruluşun yorumcularından” diye tanımlanan Güntekin Onay’ın sözleri bir şirket yetkilisinin, daha doğrusu Digitürk’ün sözcüsünün açıklaması gibi yansıtılmıştı haberlerde. 

En ilginci ise Hürriyet gazetesinin haberiydi. “Digitürk ve Güntekin Onay’dan yayın ihalesi açıklaması! 2.1 milyarlık teklif...” başlıklı haberde önce şirketin yazılı açıklamasına yer veriliyor; altında da aynen şöyle deniliyordu: 

“Beşiktaş - Başakşehir maçı sonrası Yayın İhalesi hakkında konuşan beIN SPORTS sunucusu Güntekin Onay ise “Digitürk yayın ihalesine 2.1 milyar TL'lik teklif verdi. Şu anda gelinen noktada iş Saran ve TFF'ye kaldı. Onların verdiği teklif 700 milyon TL. Buradan kim kârlı çıkacak, kim zararlı çıkacak?’ dedi.” 

Böylece Hürriyet gazetesi de Güntekin Onay’ın Digitürk adına konuştuğunu kabul etmiş oluyor; onun sözlerini şirket adına yapılmış açıklama olarak yayımlıyordu. 

Ama Digitürk’ün yorumcusu olan Güntekin Onay, aynı zamanda Hürriyet gazetesinin yazarı. Hatta her hafta yayımlanan “Futbol Konseyi”nde Mehmet Arslan ve Uğur Meleke ile birlikte futbol konusundaki gelişmeleri yorumlayan üç futbol yazarından birisi. 

Hürriyet’in yayın ihalesi haberinde Güntekin Onay’ın aynı zamanda “Hürriyet futbol yazarı” olduğunu da belirtilmeliydi."

Yazının devamı için tıklayın