Fatma Girik hayatını kaybetti...

Fatma Girik hayatını kaybetti...

24 Ocak 2022 Pazartesi  |   Günlük

Yeşilçam'ın simge isimlerinden Fatma Girik, 79 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Girik uzun süredir sağlık sorunlarıyla mücadele ediyordu. 180'den fazla filmde rol alan ve Türk sinemasının en başarılı aktristlerinden biri olan Girik, Sosyal Demokrat Halkçı Parti ile siyasete girmiş ve 1989-1994 yılları arasında Şişli Belediye Başkanlığı görevini yürütmüştü. 

79 yaşında hayata gözlerini yuman Fatma Girik'in yaşamını yitirdiğini duyuran Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Yeşilçam’ın ve Şişlimizin büyük değeri, ilçe başkanlığı yaptığım dönemde birlikte çalışmaktan onur duyduğum eski Şişli Belediye Başkanımız sevgili Fatma Girik’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim" ifadelerini kullandı.

Kimdir?

1942 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 

Cağaloğlu Kız Lisesi’ni bitirdi. 1957 yılında ilk baş rolü olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri’nin yaptığı Leke’ydi. Leke’yi oyuncu olarak adından bahsettirmeyi başaramadığı birkaç iddiasız yapım daha izledi. Fatma Girik’in performansıyla dikkatlerden kaçmayacağı film, Memduh Ün’ün yönetmenliğindeki 1960 yapımı Ölüm Peşimizde’ydi. Memduh Ün'le tanışıklığı Girik'in hayatındaki dönüm noktalarından biri oldu. 

İleriki yıllarında siyasete de atılan Girik, Sosyal demokrat Halkçı Parti’den 1989-1994 yılları arasında Şişli Belediye Başkanlığı yaptı. 

Siyaset ve oyunculuğun dışında kısa bir dönem televizyon ekranlarında Söz Fato’da adlı bir programın sunuculuğunu da yapan Fatma Girik son olarak 2012 yılında yayınlanan Babalar ve Evlatlar dizisi ile ekranlarda yer aldı.

(BirGün, Sözcü)