Faruk Bildirici'den Özlem Gürses'e eleştiri

Faruk Bildirici'den Özlem Gürses'e eleştiri

9 Mart 2022 Çarşamba  |   iyi

Gazeteci Faruk Bildirici, gazeteci Özlem Gürses'in siyasi partilerin programlarında sunuculuk yapmasını "TV habercisi, parti organizasyonlarında sunuculuk yapabilir mi" başlıklı yazısında şöyle eleştirdi:

"Halk TV’nin ekran yüzlerinden biri olan Özlem Gürses, DEVA Partisi’nin düzenlediği “Deva Kadın Zirvesi”nde sunucuydu. Programı açarken yaptığı konuşmadan bir bölümü Aykırı sitesi “ifadeleri dikkat çekti” diye paylaştı. Özlem Gürses, DEVA partiliymiş gibi konuşmuştu: 

“Bugün 20 ayrı ilden kadınlarımız da bize toplu olarak katılıyorlar. 81 ilden de salonumuzu dolduranlar var. Bu arada DEVA ile hiçbir ilgisi olmayan, yani gönüllümüz değil, üyemiz değil, teşkilat içerisinde çalışmıyor ama linkimizi, formumuzu doldurmuş bugün burada olmayı isteyen kendiliğinden gelen misafirlerimiz de var. Onlara da 'Hoş geldiniz' demek istiyorum.” 

Aykırı haber sitesinin “partili gibi” konuştuğuna dikkat çeken paylaşımının ardından Özlem Gürses de yine sosyal medyadan yanıt verdi: 

“Sevgili ‘Aykırı” geçen hafta da CHP Genel Merkezinde kadın kongresini sundum, aynı kelimelerle, ben sahnedeki ev sahibiyim. Ama tabii ‘tetikçilik’ başka ‘gazetecilik’ başka… 

Geçen ay da SES Kadın Derneği’nin kadın zirvesini sunmuştum, ondan önce İYİ Parti'nin kadınları ile bir araya gelmiştim. Kadın meselesinde çözüm üreten herkesle gönüllü olarak beraberim, hiçbir partinin üyesi değilim, sizin gibi belli odaklardan da fonlanmıyorum.” 

Özlem Gürses’in, DEVA Partisi dışında başka partilerin organizasyonlarında da sunuculuk yaptığı anlaşılıyordu. Aykırı’ya verdiği yanıtla yetinmeyip, “Bir gazetecinin aynı zamanda profesyonel sunuculuk yapması doğru mu? Gazetecinin belediyeler ve siyasi parti programlarında sunuculuk yapması, partilerle maddi ilişki içine girmesi ve sahnede ‘partili gibi’ konuşması onun bağımsızlığına gölge düşürmez mi?” sorularını yönelttim Özlem Gürses’e. “Ben televizyon habercisiyim, televizyon yayıncısıyım, mesleğim bu” dedi ve şu yanıtı verdi..."

Faruk Bildirici'nin yazısının devamını okumak için tıklayın