Faruk Bildirici: Dikkat bu bir reklamdır!..

Faruk Bildirici: Dikkat bu bir reklamdır!..

3 Aralık 2020 Perşembe  |   Kötü

Hürriyet'in okur temsilciliği yaptığı dönemde "haber görünümlü reklam" yazılarını sık sık afişe eden gazeteci Faruk Bildirici, eski gazetesinin çıkardığı Kelebek ekindeki bir yazı nedeniyle okurları uyardı.

Bildirici Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları yazdı:

"Hürriyet Kelebek okuru dikkat! Cihan Şensözlü’nün 2. sayfadaki yazısının 'Hafta sonu kaçamağı' bölümü bir gazeteci yazısı değil, İstanbul’daki bir otelin tanıtımı/reklamıdır. Yazar, iki gün kaldığı oteli övgülere boğuyor ve okurlara bu otelde konaklamalarını öneriyor! Uyarıyorum. Gazetecilik ilkeleri çiğneniyor. Zira Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde 'Gazeteci; mesleğini, reklamcılıkla, halkla ilişkilerle veya propagandacılıkla karıştıramaz. İlan-reklam kaynaklarından telkin, tavsiye alamaz, maddi çıkar sağlayamaz' deniyor."

Bildirici'nin eleştirdiği yazıda Şensözlü, İstanbul'daki bir otelin adını vererek şunları yazmıştı:

"Pandemi döneminde hepimiz diken üstündeyiz, malum. Geçen hafta sonu bu ruh halinden biraz olsun sıyrılmak, küçük bir kaçamak yapmak istedim ve sevdiğim otellerin başında gelen ....otel’de* iki günlük tatil yaptım. (Pandemi olmasa Londra’ya, Paris’e giderdim.) Gerekli hijyen tedbirlerini alan otele cuma günü HES kodumu vererek yerleştim. Tabii deneyimli personelin de ‘mesafeli’ yardımı ile... Çalışanların hijyen ve mesafe kurallarına fazlasıyla dikkat ettiğini gözlemledim. Çoğu yüzlerinde çift kat maske, ellerinde dezenfektanla dolaşıyor. Gerçekten bravo. Zor şartlarda çalışmalarına rağmen güler yüzleriyle en iyi hizmeti verme çabalarını takdir etmemek mümkün değil."

*Yazıdan otelin adı çıkarılmıştır.