Fanatiklerin hakem olması yasaktır

Fanatiklerin hakem olması yasaktır

3 Mart 2021 Çarşamba  |   Mentor

Mentor

Ümit Öztürk'ü tanıyalım... 

Ümit Öztürk "hakem"?..

2017-2018 sezonunda oynanan Aytemiz Alanyaspor-Galatasaray maçının hakemi. O sezonu kısaca hatırlamakta yarar var; Galatasaray üç puan farkla şampiyon olmuş, Fenerbahçe ise ikinci. İki takımın oynadığı maçlar aynı skorla, 0-0 berabere bitmiş ve her iki takımın averajı da eşit ama Fenerbahçe 78 gol, rakibi 75 gol atmış yani eğer Galatasaray 3 puan kaybetse Fenerbahçe şampiyon oluyor.  

O sezon Alanyaspor'la oynadığı maç 3-2 Galatasaray lehine biter ama hikâye bu kadar basit değil. Karşılaşmanın 63. dakikasında Alanyasporlu Douglas bomboş kaleye giderken Muslera tarafından düşürülür, normalde olması gereken ve spor kamuoyunun genel kanısı penaltı ve kırmızı kart ama Ümit Öztürk ofsayt verir. Pozisyon olduğunda durum 2-2'dir ve Muslera Galatasaray'ı en önemli oyuncusudur.

Ne kadar güvenilir olduklarını bilmem ama Fenerbahçe'yi çok sevmedikleri bilinen Erman Toroğlu ve Ahmet Çakar pozisyon için "Ofsayt değil" der. (Her ikisi de 3 Temmuz sürecinin medyadaki önemli Fenerbahçe düşmanlarındandı) 

Sonuç; Fenerbahçe şampiyonluğu kaybeder. 

Ama maçın hikâyesi bu kadar da değil, o maçı hatta şampiyonluğu Galatasaray'a hediye eden Ümit Öztürk üzerinde "hakem" forması ve unvanı taşımasına ve hakemlikte en önemli şeyin tarafsızlık olmasına rağmen tüm etik kuralları çiğneyerek çıkışta Fatih Terim'le fotoğraf çektirmek için ailesi ile beklemeye başlar ve çektirir. Sırf Fenerbahçe yarışta diye bu görüntüleri 1 yıl saklayan tamamen taraflı ve mafyatik bir medyamız olduğunu da hatırlayalım. 

Düşünün, hakemsiniz ve tüm FIFA ve UEFA kararlarını bir kenara bırakıp, kariyerinizi riske ederek Terim'le fotoğraf çektirmek için bekliyorsunuz. (Normal bir ülkede Ümit Öztürk'ün kariyeri biterdi) Bunu yapmanız için bir hayli fanatik olmanız gerekir. 

FIFA demişken, tüm bağlı federasyonları kapsayan bir "Etik Kurallar" düzenlemesi var. Bu düzenlemeye herkes uymakla yükümlü ve eğer görevini yaparken bu düzenlemeye aykırı bir durum olursa görevini bırakmak zorunda. 

Bu düzenlemenin 19. maddesi çıkar çatışmasını düzenler. "Çıkar çatışması" şu demek: Görevinizi bağımsız ve tarafsız olarak yapmanız engelleyecek bir kişisel durumunuz varsa, mesela fanatik taraftar olmak gibi, o görevden ayrılmanız gerekir. 

Bana göre Ümit Öztürk gibi hakem unvanı ile üstelik çok hatalı bir maç yönettikten sonra "hakemlik saygınlığını" ayaklar altına alarak Fatih Terim ile resim çektirmek için bekleyen biri "fanatik"tir ve hakemlik yapamaz. Ümit Öztürk'ün süper ligde yönettiği her maç şaibelidir. 

Kimse kusura bakmasın, bu beni hakem yapıp Galatasaray ve Fenerbahçe maçlarına atamaktan farksız ama yine de ben utanır maç çıkışında Erol Bulut'u bekleyemezdim. Açıkçası Galatasaray'ın maç kazanması bayağı zor olurdu. 

Bitmedi...

Öztürk yine bir Alanyaspor maçında sahneye çıkar yine tüm spor kamuoyunun "penaltı" dediği bir pozisyonu vermez ve Altay'ın kurtardığı penaltıyı "ayağı çizgide değil" diyerek iptal eder ve Fenerbahçe'yi şampiyonluk yarışından koparır. Bu maçta ortağı Fenerbahçe maçlarındaki fahiş hakem hatalarının ismi Serkan Tokat'tır. 

Şimdi bu Ümit Öztürk Galatasaray ile Fenerbahçe-ve Beşiktaş- şampiyonluk yarışında çekişirken Fenerbahçe-Antalya maçına veriliyor.

Öztürk'ün hakemlik yapacak tarafsızlıkta bir yapısı olmadığı açık, yukarıdaki bariz örnekler bunu net ortaya koyuyor ama yine bir Fenerbahçe maçına atanıyor.  

Mesela kafamızda canlandırmaya çalışalım, 3 Temmuz 2011'de gazeteler şu başlıkla çıkıyor: 

"Sivas'ta skandal..." 

Sivasspor-Fenerbahçe maçının hakemi Aykut Kocaman'la resim çektirmek için Kocaman'ı beklemiş... 

Söz konusu hakem o maçta Sivas'ın bariz penaltısını vermemiş ve kaleci Volkan Demirel'i oyundan atmamış. 

Üstelik bazı medya mensupları bu görüntüleri saklamış ama polis bu görüntüleri izleme esnasında tespit etmiş." 

Ya daha ne kadar açık olabilir bilmiyorum ki, ne olacak bir hakem Pelkas'ın kafasına falan mı sıkacak?..

https://resources.fifa.com/image/upload/fifa-code-of-ethics-2018-version-takes-effect-12-08-18.pdf?cloudid=uemlkcy8wwdtlll6sy3j 

Etiketler:  Futbol