Falette ve 'kamikaze sendromu'

Falette ve 'kamikaze sendromu'

5 Temmuz 2020 Pazar  |   Mentor

Mentor

Cumartesi akşamı özellikle ilk yarıdaki Fenenerbahçe’yi beğendim. Gustavo’nun hücuma dönük, orta saha Tolgay’ın ön libero oynaması ve Fallette’nin defansa dönmesi takımı oldukça ileri taşımış. Gustavo’nun enerjisi rakibin çıkmasına engel oluyor, Tolgay ikili mücadelelerde iyi olmasa bile oyun görüşü ve tekniği ile oyunu defanstan hızla ileri taşıyor ve oyun üstünlüğünü ele geçiriyorsunuz. 

Burada Fallette ayrı bir bölüm açmak gerekir; bir çok açıdan Fenerbahçe camiasının zafiyetlerini temsil ediyor. Daha gelmeden "çöp" ilan edildi, önce medya, sonra da "kamikaze uzmanı" Fenerbahçe taraftarınca. İlk maçlarında tesadüf olabilir mi diye bekledim ama değil hızlı, güçlü, kolay geçilmiyor, defanstan çok iyi top çıkarıyor, kafa hakimiyeti var ve sol ayağı çok iyi, belki de bu özellikleri ile Süper Lig'deki en iyi stoper ama Fenerbahçe taraftarı QTM’nin gazı ile gelmeden yok etti, yine de yürekli adammış yıkılmadı. 

Sezon başından beri söylüyorum, Fenerbahçe’nin kadrosu ligin en iyi kadrolarından biri, Ferdi,Altay, Vedat geleceği olan oyuncular, Gustavo, Zajc, Jaja, Serdar,Tolgay, Dirar, HAK hep kaliteli oyuncular. Zaten TFF, hakemler ve onca pisliğe rağmen ligin en çok gol atan takımlarından biri ve transfer yaptırılmamasına rağmen ocak ayında para saçan Galatasaray’la arasında sadece 3 puan var. 

Zaten Ali Koç’u eleştirme nedenim de budur: Bu kadro 2010-2011’i tekrarlayabilir her türlü aşağılık düzeni yıkıp şampiyon olabilirdi ama saha dışı düzeni kuramadı, Samandıra’yı ve kulübü temizleyemedi. Bunları becerebilse hem Cocu hem de Ersun Yanal başarılı olabilirdi. Gerçek dünyada profesyonel yaşamda karşılığı olmayan vefa, camianın evladı vs gibi romantizmle 2 yılı kaybetti. 

Elbette Fenerbahçe taraftarı da masum değil, artık aptallık düzeyine ulaşan duygusallık ve sürekli kendi camiasını kemirip zombiye döndürme alışkanlığı kulübe büyük zarar veriyor. 

Bir dizi çürümüş kiralık tetikçiden oluşan bazı medya kuruluşlarını takip edip kendi oyuncularına kin kusuyorlar. Bu artık bir hata olmaktan öteye geçti, psikolojik bir rahatsızlık haline geldi. Camia bunu tedavi etmek zorunda. 

Fenerbahçe herkesi ve her gücü alt edebilir ama çok uzun süredir kendini yenemiyor, son 2 yılda da bu gerçek değişmedi maalesef.