'Faizleri indirmek hataydı'

'Faizleri indirmek hataydı'

7 Eylül 2020 Pazartesi  |   Günlük

Fuad Safarov, Moskova

Rus ekonomi uzmanı Yevgeni Kogan, Türkiye'nin faiz oranlarını indirme kararı alarak hata yaptığını savundu. Moskova'da yayımlanan Komsomolskaya Pravda radyosuna konuşan Kogan, Türkiye'nin ekonomi politikalarını değerlendirdi.

Dünyanın Türkiye'de yaşanan ekonomik gelişmeleri takip ettiğine işaret eden Rus uzman, "Türkiye'deki olaylar, liranın çöküşü, gelişmiş piyasalardan biri olan ülkeden sermayenin çıkmasına neden olabilir mi? Teorik açıdan olabilir" dedi.  

Türkiye'nin ekonomi alanında yaşadıklarının Rusya ile herhangi bir ilgisi bulunmadığını belirten Kogan, "Türkler çok büyük bir hata yaptı. Faiz oranını çok düşürdüler, beklenen enflasyon oranının çok altına indirdiler. Bu da sermaye kaçışını, liranın satışını provoke etti. Ardından lirayı desteklemeye çalıştılar ve bu yolda önemli oranda bir rezervi erittiler. Sonunda da olanlar oldu..." diye konuştu.

Türk lirasının daha da değer kaybedebileceğini öne süren Rus uzman, "Aynı zamanda koronavirüs salgınını ve Türkiye'nin turizme büyük ölçüde bağımlı olduğunu, Türkiye'nin güçlü bir ihracatçı olduğunu da unutmamak lazım. Türkiye ekonomisi çok olumsuz etkilendi" dedi.