Evdeki hesap çarşıya uymadı

Evdeki hesap çarşıya uymadı

31 Temmuz 2017 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Donald Trump'ın başkanlığı döneminde iki ülke ilişkilerinde gerginlik döneminin geride kalabileceği beklentisi bir türlü gerçekleşmiyor.

Barack Obama'nın Beyaz Saray'ı terketmesinden sonra Amerikan-Rus ilişkilerinde kaybedenlerin başında Trump'ın kendisiyle Putin geliyor.

Kampanya döneminde Rusya ve Putin'e yönelik övgülerde bulunan Trump kafasındakilerin hiçbirini gerçekleştirme olanağı bulamadı. Ruslar yeni dönemde iki ülke ilişkilerinin "güllük gülistanlık" olacağını kuşkusuz beklemiyordu ama en azından gerginliğin azalabileceğini ve Trump'ın Moskova'ya  -Obama'nın tersine- en azından hak ettiği saygıyı göstereceğini umuyordu. Ancak, Rusya'nın Amerikan seçimlerine müdahale ettiği iddiaları ortalığı karıştırdı ve Moskova yine hayal kırıklığına uğradı.

ABD Senatosu'nun, 2014'deki Kırım işgali nedeniyle Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulama kararı alması, Trump'ın iktidara gelmesinden sonra temkinli şekilde "bekle gör" taktiğini benimseyen Putin'in sabrını taşırdı. Rusya lideri, ABD Senatosu'nun kararını "küstahlık" olarak niteledi ve Rusya'daki Amerikan diplomatik misyonlarındaki görevli sayısının 755 azaltılacağını açıkladı. Gerçi bu, Rusya'nın 755 ABD'li diplomatı sınırdışı edeceği anlamına gelmiyor çünkü ABD'nin Moskova Büyükelçiliği ve üç kentteki konsolosluklarında görevli diplomat sayısı zaten 350 dolayında. Söz konusu 755 kişiye daha çok yerel personel yani Ruslar dahil. Putin kararın 1 Eylül'de uygulamaya konulacağını söyleyerek uzlaşma için bir anlamda kapıyı açık tutmuş olsa da, "İlişkilerin düzeleceği umuduyla yeterince bekledik ama yakın dönemde iyileşecek görünmüyor"sözleriyle yakın dönem için karamsar konuştu.

Ruslar yine de, tepkilerini Trump'ın kendisinden çok ABD Kongresi'ne yöneltiyor ve Başkan'la ilişkileri bozmamaya çalışıyor. Moskova'nın hayal kırıklığının bir başka nedeni, Putin'le Trump arasında çok kısa süre önce Hamburg'ta uzun ve olumlu bir görüşme yapılmış olması.

Bundan sonra ne olacak?

Trump'ın elleri kolları bağlı görünüyor.

Rusya iç politikasında en çok "satan" taktik, ABD başta Batı karşıtı kampanyalar olduğu için Putin'in kriz yaratmadan kontrollü gerginliği tırmandırması beklenebilir.

Kısacası, ABD'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımların yakın dönemde kalkması olanaksız göründüğü için iki ülke arasındaki "diplomatik itiş kakış" devam edeceğe benziyor.