Ermenistan'da 'darbe' havası

Ermenistan'da 'darbe' havası

25 Şubat 2021 Perşembe  |   Günlük

Azerbaycan'a karşı Dağlık Karabağ'daki hezimetin ardından siyasi kaosun tırmandığı Ermenistan'da gerginlik her geçen dakika artıyor. Bu sabah yapılan karşılıklı açıklamalarla ülkede "askeri darbe" endişesi arttı. Ordu hükümete muhtıra verdi ve Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifasını istedi. Bunun üzerine Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı (solda) görevden aldığını Facebook sayfasından duyurdu.  

Ordu ile hükümet arasındaki kriz dün patlak vermişti. Ermenistan'ın eski başbakanı Serj Sarkisyan'ın, savaşta Rus yapımı kısa menzilli "İskender" balistik füze sistemlerinin kullanılması gerektiği açıklamasına Başbakan Paşinyan'ın verdiği yanıtla alevlenen tartışmaya katılan Genelkurmay Başkanı 1. Yardımcısı azledildi. 

Bu sabah medyaya yansıyan haberin hemen ardından Rus basını, Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı'nın Başbakan Paşinyan'ın istifasını talep ettiğini duyurdu.

Bu talebi "darbe girişimi" olarak niteleyen Paşinyan Cumhuriyet Meydanı'nda binlerce taraftarına seslendi. Başbakan, konuşmadan önce savaşta ölenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Paşinyan, "Genelkurmay'ın açıklaması askeri darbe girişimidir ancak halk buna izin vermeyecektir. Birçok generalin bu ifadeyi komutanlarının emriyle imzaladığına inanıyorum. Ordu geriye bakamaz, ordu halka, halkın seçtiği siyasi iktidara itaat etmelidir" dedi.

Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı ise ikinci bir açıklama yaparak pozisyonunu koruduğunu, ülkenin çıkarlarını korumak için Paşinyan'ın istifasını istediğini bir kez daha tekrarladı.

Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan imzalı ilk açıklamada, Ermenistan Başbakanı ve hükümetinin şu anki önemli ve kritik anda artık ülke için gerekli kararları verecek durumda olmadığı savunuldu.  

Açıklamada şöyle denildi: 

"Ermeni silahlı kuvvetleri, mevcut yetkililerin orduya yönelik saldırılarına uzun süre sabırla katlandı, ancak her şeyin bir sınırı var. Ermeni silahlı kuvvetleri, halkla yan yana, düşmanla savaştı ve onurlu bir şekilde görevini yerine getirdi. Mevcut makamların etkisiz yönetimi ve dış politikadaki en ciddi hatalar ülkenin ölümün eşiğine gelmesine neden oldu." 

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Kafkasya