Ermeni gazeteciden Atatürk'e övgü

Ermeni gazeteciden Atatürk'e övgü

26 Ekim 2021 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Ermeni gazeteci-yazar Sergey Bablumyan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu Mustafa Kemal Atatürk için, "Düşmanımız ama düşüncelerini yok sayamazsınız, kesip atamazsınız" dedi. 

Rus Sputnik Ajansı'nın Ermenice sayfasında yayınlanan "Atatürk Türk tarihi için neden önemli: Türkler için bir reformcu, Ermeniler için bir yok edici" başlıklı yazısında Ermeni gazeteci, Türkiye'nin kalkınmasında oynadığı rol nedeniyle övdüğü Atatürk'e neden "düşman" gözüyle baktığına değinmedi.   

Atatürk'ün çalışmalarına ve yaptıklarını anlatan Bablumyan, "O devleti ve halkı için hem eğitimli hem de yapıcı bir kişiydi. Fakat her ne olursa olsun bir Ermeni'nin onu sevebileceği hiçbir şeyi yok" dedi, ancak sözlerine açıklık getirmedi. Atatürk'ün sözde Ermeni soykırımına katılmadığını söyleyen Ermeni gazeteci, "Doğru katılmadı, katliamdan bir yıl önce Sofya'daki askeri ataşe görevinden 19. tümeni oluşturmak üzere Tekirdağ'a gönderilmişti" diye yazdı. 

Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı kazandığını hatırlatan Bablumyan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında önemli reformlara imza atıldığını da belirterek, "Bugün Türkiye'de tatil yaparken geleneksel fesi giren Türkleri artık göremezsiniz" dedi.  

Atatürk'ün her şeyden önce asker kökenli olduğuna vurgu yapan Ermeni gazeteci, ünlü sözüne atıf yaparak, "Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum" diyerek savaşın kaçınılmaz ve hayati önemini gösteriyordu" diye yazdı.  

Atatürk hakkında bazı iddialarda da bulunan Ermeni gazeteci yazısını şöyle tamamladı

"Ermeniler için Mustafa Kemal Atatürk'ün adı dün olduğu gibi bugün de 'kırmızı çizgi'. Fakat kendi halkına hitap ettiği sözlerini her zaman yok sayıp kesip atmak doğru değil. Örneğin, 'Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlık ile mümkündür', 'Uyuyan milletler ya ölür ya da köle olarak uyanır' gibi... Taraflı gözle bakmazsanız, Atatürk düşmanımızdır ama gerçek daha değerlidir diyebilirsiniz."