Erivan'dan 'sınırı açın' çağrısı

Erivan'dan 'sınırı açın' çağrısı

11 Şubat 2021 Perşembe  |   Günlük

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan, Türkiye'nin ortak sınırı kapalı tutmaya devam etmesi için artık bir neden kalmadığını söyledi.

ABD'de yayınlanan Asbarez gazetesinin haberine göre, parlamentoda bir milletvekilinin konuya ilişkin sorusunu yanıtlayan Ayvazyan, "Biliyorsunuz Türkiye'nin Ermenistan'a uyguladığı abluka Karabağ'daki statüko ile ilgiliydi. Bu durum şimdi (Azerbaycan tarafından) zor kullanılarak değiştirildiği için Türkiye'nin Ermenistan sınırını kapalı tutmaya devam etmesi için artık herhangi bir nedeni kalmadı" dedi.

Türkiye, Ermenistan'ın, hukuken Azerbaycan'a ait olan Karabağ'ı işgal etmesinin ardından 1993 yılında ülkeye abluka uygulamaya başlamıştı. 2009 yılında Ankara ile Erivan ilişkilerin normalleşmesi amacıyla protokol imzalamış ancak belge iki ülkenin parlamentolarınca onaylanmamış ve daha sonra Ermenistan tarafından iptal edilmişti.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ayvazyan, Kars'taki Türkiye-Azerbaycan ortak tatbikatları konusunda ise, "Her manevra bizde kaygı yaratır. Diğer yandan bunu Türkiye'den bir mesaj olarak da görüyoruz" dedi.

ABD'de yaşayan Ermenilerin gazetesi olan Asbarez Ayvazyan'ın açıklamalara tepki göstererek, "Bu sözler, Karabağ savaşının Türkiye'nin lehine sonuçlandığını gösteriyor. Ayvazyan'a göre Türkiye'nin sınırı kapalı tutması için artık neden kalmamış olabilir ama Ermenistan'ın kapalı tutması için nedeni yok mu" diye sordu.

Etiketler:  Diplomasi