'Eriksen olayı' ve dünyada medya etiği

'Eriksen olayı' ve dünyada medya etiği

13 Haziran 2021 Pazar  |   Kötü

Danimarkalı futbolcu Christian Eriksen'in Finlandiya karşılaşmasında ölümden döndüğü anların pek çok televizyon kanalı tarafından canlı yayınlanması medyada etik tartışması başlattı. 

Karşılaşmanın ilk yarısının sonlarında Eriksen'in aniden yere düşmesinden sonra yaşananları bazı ülkelerdeki kanallar ekrana getirmedi, bazıları stadyumda geniş açıya geçti, katı etik kurallarıyla tanınan BBC başta bazıları ise sonuna kadar ekrana getirmeyi tercih etti. Kameraların ilgisi nedeniyle Danimarkalı futbolcular arkadaşlarının ölüm kalım savaşı verdiği anların ekrana gelmesini engellemek için çevresine duvar oluşturdu, ilk müdahalede bulunan kurtarma görevlileri de perde çekmek zorunda kaldı. Yaşanan dramatik anların en çarpıcısı, Sabrina Kvist'in eşinin öldüğünü sanarak gözyaşlarına boğulmasıydı. 

Yaşananları baştan sonra ekrana getirdiği için eleştirilerin odağına oturan BBC özür dilemek zorunda kaldı. Kanaldan yapılan açıklamada, “Yayınladığımız görüntülerden rahatsız olan herkesten özür diliyoruz. Stadyumdaki yayın UEFA'nın kontrolünde bulunuyor. Maç tatil edilir edilmez olabilecek en kısa sürede yayını kestik“ denildi. 

Yayın sırasında stüdyoda bulunan ünlü futbolcu Gary Linekar ise, “Görüntüler nedeniyle bazılarının düş kırıklığına uğramasını anlayabiliyorum. Biz de düş kırıklığına kapıldık. Doğrusu, bunlar bize sağlanan görüntülerdi ve kontrolümüz dışındaydı. O anlarda stadyum daha geniş bir açıdan ekrana getirilmeliydi. Özür dileriz.” 

Pek çok taraftar Eriksen'in yere düştüğü andan sahayı terk ettiği ana kadar her saniyenin canlı ekrana getirilmesine Twitter'da tepki gösterdi. Bir İngiliz taraftar, "Olabilecek en büyük acılardan birini yaşarken Eriksen'in karısına kameranın zum yapması kimin fikriydi acaba" diye yazdı.

Eleştirilerin hedefi olan yayıncılar, BBC gibi, yayının kontrolünün UEFA'da olduğu gerekçesini ileri sürerek kendilerini savunmaya çalıştı.

TRT de yaşananları baştan sonra ekrana getiren kanallar arasında yer aldı.

Etiketler:  Futbol