'Erdoğan'la görüşmesini düşünüyor'

'Erdoğan'la görüşmesini düşünüyor'

20 Mayıs 2021 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Ünlü Rus gazeteci Andrey Kolesnikov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ilişkisi hakkında ilginç değerlendirmelerde bulundu. 

Rusya'nın saygın gazetelerinden Kommersant'ın Kremlin özel muhabiri olan Kolesnikov, Putin'i en yakından tanıyan gazetecilerin başında geliyor. Putin'in yaptığı bütün görüşmeleri, çıktığı gezileri ve düzenlediği basın toplantılarını 20 yılı aşkın süredir aksatmadan izleyen Kolesnikov, Rusya liderinin hayat hikayesini anlatan bir kitabın da yazarlarından. Rus gazetecinin öne çıkan özelliklerinden biri de Rusçadaki kelime oyunlarını sıkça kullanması ve yazılarını esprili bir dille kaleme alması. 

İşte Kolesnikov, son yazılarından birinde Putin'le Erdoğan arasında geçen yıl 14 telefon görüşme yapılması konusunda ilginç bir yorumda bulundu. Putin'in Novatek şirketi sahibi, zengin iş adamı Leonid Mihelson ile yaptığı görüşmeleri değerlendiren Rus gazeteci Rusya liderinin görüşmeler sırasındaki genel tavrını şöyle aktardı:

"Putin, görüşmeye kural gereği kendisinden daha titiz hazırlanan muhatabını önce sessizce dinliyor. Muhatabı sessizlik olmasından korktuğu için durmadan konuşuyor. Bu sırada Putin onu dinliyor ama o anda büyük olasılıkla Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı telefon görüşmesini düşünüyor..."  
 

Andrey Kolesnikov

 

Kolesnikov, 18 Ekim 2019 tarihli yazısında da Erdoğan ve Putin'in son zamanlarda sık sık bir araya gelmesine dikkat çekmiş ve "İki liderin görüşmeleri dünya rekoru kırmaya devam ediyor" demişti. O tarihte Ankara'da Erdoğan'ın ev sahipliğinde düzenlenen "Türkiye-Rusya Federasyonu-İran Üçlü Zirvesi"nden izlenimlerini aktaran Rus gazeteci, "Öyle anlaşılıyor ki, Rusya Devlet Başkanı, kendi başbakanından çok Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşüyor" diye yazmıştı. 

Kolesnikov, ayrıca Erdoğan’ın Rusya’yı en fazla ziyaret eden devlet lideri olduğuna işaret ederek, gelişmelerin bunu zorunlu kıldığını söylemişti.

Not: Manşette arşiv fotoğrafı kullanılmıştır.

Etiketler:  Rusya