'Erdoğan'ı iyi tanıyoruz'

'Erdoğan'ı iyi tanıyoruz'

20 Temmuz 2022 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki Tahran'da yapılan ikili görüşme Rus medyasında geniş yer aldı. 

Devlet televizyon kanalı Rossiya-1 sunucusu Olga Skabeyeva, görüşmenin başladığı dakikalarda, Ukrayna ve Bayraktar SİHA konuları nedeniyle ikili görüşmenin kolay geçmeyeceğini söyledi.. Program konukları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusundaki "Gerekli adımlar atılmazsa süreci dondururuz" açıklamasını da hatırlattı. Bunun üzerine sunucu Skabeyeva gülerek, "Oh, oh, oh.. Biz Erdoğan'ı çok iyi anlıyoruz. Erdoğan bu konuda onay verecek ve hatta verdi bile" dedi. 

Skabeyeva, "Erdoğan, Türk usulü pazarlık yapıyor. Bu ikinci oldu. Tahran ziyareti öncesi teröristler iade edilmediği sürece İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine müsaade etmeyeceklerini tekrar söyledi. Yani biz Erdoğan'ı iyi tanıyoruz!” diye konuştu. 

Program konuklarından ünlü askeri uzman İgor Korotçenko ise, Tahran zirvesinin önemine dikkat çekerek, "Rusya-Türkiye-İran üçlüsü bölgenin yararına" dedi. 

Diğer askeri ve siyasi uzman Andrey Klintseviç ve ekonomi uzmanı Dmitri Abzalov, Rus-Türk ekonomik ilişkilerinin önemine değindi. 

Rossiya-1 kanalının diğer sunucusu ünlü gazetesi Vladimir Solovyov da, Tahran zirvesindeki üç liderin basına poz verdiği görüntüleri ekranlara getirirken, "Batılı liderler, siyasi transseksüel değerlerden bahsediyor. Fakat Tahran'daki bu üç liderin duruşlarına, yüzlerine bakınız. İşte bu üç lider de, insani ve manevi değerlere sahip. Farklılık burada" dedi

Erdoğan-Putin görüşmesi, yüzden fazla Rus medya sitesinde yer aldı. Haberlerde, iki ülke lideri arasında Ukrayna krizi, Suriye, Karadeniz ve Güney Kafkasya bölgesi konularının ele alınacağı yazıldı. 
 

Etiketler:  Rusya