'Erdoğan'dan SİHA açıklaması bekliyoruz'

'Erdoğan'dan SİHA açıklaması bekliyoruz'

27 Ekim 2021 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov. Moskova

Ukrayna'nın Türkiye'den aldığı silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı ilk kez kullanılması Moskova'yı ayağa kaldırdı.  

Rus devlet televizyonu Rossiya-1'de yayınlanan popüler "60 Minut" (60 Dakika) programının sunucusu Olga Skabeyeva Türk SİHA'larını gündeme getirdi. Skabeyeva, Ukrayna'nın Bayraktar TB2 SİHA’larını Donbass'da kullanmaya başlamasıyla ilgili olarak, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama bekliyoruz" dedi. 

Programda, Ukrayna ordusunun Donbass'da Bayraktar SİHA'larını kullanmasının kanıtı olduğu söylenen görüntüler yayınlandı. Aynı zamanda milletvekili olan programın diğer sunucusu Yevgeni Popov, Ukrayna'nın bu tür provokasyonlarının karşılıksız kalmayacağını umduklarını belirterek, "Tabii ki bu SİHA'lara karşılık verilecek" dedi. 

Programın sonunda sunucu Skabeyeva, "Erdoğan'dan da bir açıklama bekliyoruz çünkü Ukrayna'ya Bayraktar SİHA'larını Türkiye Cumhurbaşkanı sattı" diye konuştu.

İlk olarak Ukraynalı aktivist Roman Donik tarafından paylaşılan görüntülerin Bayraktar SİHA’larının Donbas’ta bir obüs sistemini vurma anını gösterdiği belirtiliyor. Daha sonra Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada da, ayrılıkçıların obüs kullanması üzerine SİHA'ların hedefi etkisiz hale getirildiği duyuruldu. 

Rus kaynakları ise, ilk saldırının Ukrayna tarafından düzenlendiğini ileri sürdü. Aynı kaynaklar, ayrılıkçılara karşı Bayraktar TB2'lerin kullanılması emrini bizzat Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy'ın verdiğini bildirdi.

Sputnik'in haberine göre, bu gelişmelerin ardından Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili soruya "Türkiye ile gerçekten de özel, iyi ilişkilerimiz var. Fakat bu durumda maalesef, bu gibi silahların Ukrayna ordusuna tedarik edilmesinin, (Donbass) temas hattındaki durumun istikrarsızlaşmasına neden olabileceği yönündeki endişelerimiz doğrulanmış oldu" yanıtını verdi. 
 


Ukrayna'ya SİHA satışı bir süredir Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerde sorun yaratan konuların başında geliyor. 

29 Eylül'de Erdoğan'ın Soçi ziyareti sırasında Skabeyeva canlı yayınlanan programında Erdoğan'ı "İki yüzlülükle" suçladı. Rus sunucu, Erdoğan ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin arasında görüşmelerin sürdüğü saatlerde Türkiye ile Ukrayna arasında Bayraktar TB2 SİHA’ların bakım, onarım ve modernizasyonu için Ukrayna’da Müşterek Test ve Eğitim Merkezi inşa etme hususunda ikili anlaşmalar yapıldığına işaret ederek, "Bu gelişme Erdoğan'ı karakterize ediyor. Erdoğan'ın yaptığı iki yüzlülük, gösteriş ve tuhaf. Putin ile yaklaşık 2 saat 40 dakikalık yaptığı görüşmelerinin ardından Donbass için yıkıcı, korkunç anlamına gelen bir anlaşmaya imza atıldı" dedi.

Etiketler:  Rusya