Erdoğan'dan Sedef Kabaş'a tazminat davası

Erdoğan'dan Sedef Kabaş'a tazminat davası

8 Şubat 2022 Salı  |   Günlük

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cezaevinde tutuklu bulunan gazeteci Sedef Kabaş'a tazminat davası açtı.

Konuyla ilgili bilgiyi Kabaş'ın avukatı Uğur Poyraz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla verdi. Poyraz paylaşımda, “Cezaevinde Sedef Kabaş, iddianame beklerken bugün Erdoğan’ın açtığı 250.000 liralık manevî tazminat davasının dilekçesi tebliğ edildi” dedi.

Poyraz tazminat davasının içeriğine ilişkin bilgi vermedi. Ancak Kabaş'ın katıldığı bir televizyon programında söylediği atasözü "Cumhurbaşkanı'na hakaret" kapsamında değerlendirilmiş ve bu nedenle tutuklanmıştı.

"Hakaret ve iftira"

DW Türkçe'nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  avukatı Ahmet Özel tarafından İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne sunulan dava dilekçesinde, Sedef Kabaş'ın canlı yayında Cumhurbaşkanı'na yönelik hakaret ve iftira içeren ifadeleri olduğu belirtildi. Dilekçede, "Davalının müvekkili hedef alan ağır, tahammül edilmesi imkânsız, hakaret ve ithamları içerir birtakım ifadeler ile 'müvekkili kamuoyu önünde toplumun yapısını bozan ayrıştırıcı, zarar veren bir kişi' konumunda tutup bunu çıkmış olduğu televizyon programında geniş kitlelere duyuracak şekilde yapmak suretiyle müvekkilin aşağılanmasına, toplum önünde küçük düşürülmesine ve yıpratılmasına sebep olmuştur. Fırat Sakar da Basın Kanunu'nun 13'üncü maddesi gereğince hukuki olarak sorumludur" denildi. 

"Her ne kadar demokratik toplumun bir gereksinimi olan ifade özgürlüğü kanunlarla teminat altına alınmış olsa da müvekkilimin kişilik hakkını zedeleyen bahse konu televizyon programındaki ifadeler özgürlüğünün sınırları aşmaktadır" denilen dilekçede, 250 bin TL'lik manevi tazminatın programın yayınlandığı tarih olan 14 Ocak'tan itibaren yasal faiziyle ödenmesine hükmedilmesi istendi. Mahkeme, davalı tarafa cevap dilekçesi hazırlamaları için iki hafta süre verilmesi ile davalıların sosyoekonomik durumunun tespiti için kolluk birimlerine yazı yazılmasına karar verdi.