'Erdoğan'a reddedilemeyecek teklif'

'Erdoğan'a reddedilemeyecek teklif'

2 Temmuz 2022 Cumartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Madrid'deki NATO zirvesinde Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç’in İttifak'a üyeliğine yeşil ışık yakmasına geniş yer ayırmaya devam eden Rus medyası, Batı'nın (ABD), vetosunu kaldırması karşılığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a reddedemeyeceği bir teklif sunmuş olabileceğini ileri sürdü.  

Tsargrad TV haber sitesinde yazan Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi Genel Direktörü ve siyaset bilimci Andrey Kortunov, Rus kamuoyunun Erdoğan konusunda hayal kırıklığına uğramasına anlam veremediğini belirerek, "Rusya'da birçok kişi bunu bir tür ihanet olarak görüyor. Fakat Erdoğan Rusya'ya hiçbir bağlılık yemini etmedi ki..." dedi. 

Kortunov, "Finlandiya ve İsveç ile ilgili tüm bu hikayenin Türk-Rus ilişkileri ile hiçbir ilgisi yok. Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın katılmasını bloke ederek, başta Kürt sorununun çözümü olmak üzere, İskandinav ülkelerinin radikal Kürt politikacıların desteğini engellemesi gibi çok özel hedeflerinin peşinden gitti" diye yazdı. 

Rusya'dan alınan S-400 füze sistemi ve Türkiye'nin dışlandığı F-35 projesi gibi Ankara ile Washington arasında kriz yaratan konular bulunduğunu hatırlatan Rus siyaset bilimci, "Yani Türklerin hoşnutsuzluğunun bir takım gerekçeleri var" dedi.  

Kortunov, "Erdoğan'ın NATO'yla veya yeni üyelerle hangi konularda ve hangi tavizleri müzakere ettiğini henüz kesin olarak söyleyemeyiz. Fakat bunun Rusya ile hiçbir şekilde bağlantısının bulunmadığından ve Erdoğan'ın kendi çıkarlarının peşinde olduğundan şüphe yok. O hiçbir zaman Rusya'nın çıkarlarını savunduğunu söylemedi. Bence tüm bu hikayede Erdoğan'ın kendisi için belirlediği hedefler konusunda hiçbir yanılsama yaşamadık" diye konuştu. 

Rus siyaset bilimci, "Erdoğan'ın pazarlık yapacağını ve sonra yine de teslim olacağını öngörmek zor değildi. Çünkü Türkiye yüzünden bu iki ülkenin NATO'ya girememesi garip olurdu. Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in üyeliklerine yeşil ışık yakmasa Washington Ankara'yı asla affetmezdi" iddiasında bulundu. 

Rusya Orta Doğu Enstitüsü Başkanı Yevgeni Satanovski ise, perde arkasındaki asıl meselenin Türkiye'de 2023 yılında yapılması planlanan seçimlerin olduğunu öne sürdü. 

Solovyev LİVE internet kanalına konuşan Satanovski, “Galiba, Erdoğan'ın bu seçim öncesi pozisyonu o kadar zor ki, hemen şimdi puan toplamaya başlaması gerekiyor. Öyle görünüyor ki Mario Puzo'nun 'Baba' eserinde olduğu gibi reddedilemeyecek bir teklif aldı" diyerek ünlü filmdeki, "Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım" sözlerine göndermede bulundu.  

Satanovski, "Muhtemelen Erdoğan'a ne söylediklerini, ona hangi argümanları sunduklarını asla bilemeyeceğiz çünkü bunları biriyle paylaşacağından şüpheliyim. Tek varsayımım şu: Kapıda 2023 seçimleri var ve Erdoğan zor durumda. Türkiye'de ekonomi ve finans çökmüş durumda. Yaptırımların Türkiye'yi etkileyemeyeceğini söyleyen herhangi biri, Türk ekonomisinin durumunu anlamıyordur" diye konuştu.

Türkiye ile Rusya ekonomilerini de karşılaştıran Satanovski şunları söyledi:

"Türk ekonomisinin durumuyla kıyaslandığında benzeri olmayan ve akıl almaz boyuta ulaşan yaptırımlar Rusya için çocuk oyuncağı. Rublemiz güçleniyor, Türk lirası düşmekle kalmıyor, zaman zaman çöküyor. Bu Türkiye'nin alışık olmadığı bir şey. Erdoğan için Vladimir Putin'in reytinglerine ulaşmak ise Ay'a yürümek gibi bir şey. Sinsi Batı, Erdoğan'ı bir tuzağa sürükledi, başka seçenek bırakmadı. Türkiye'ye yaklaşan seçimler öncesi şok terapiden kaçınma fırsatı verme ya da ekonominin tamamen çökmesi seçeneği sundu."

Fotoğraf: Cumhurbaşkanlığı

Etiketler:  Rusya