'Erdoğan veto etmez'

'Erdoğan veto etmez'

18 Mayıs 2022 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç için " NATO'ya girmelerine evet demeyiz" açıklaması Rus medyasında geniş yer almaya devam ediyor.  

Açıklamanın yapıldığı sıralarda devlete ait Rossiya kanalında sunucu ünlü gazeteci Vladimir Solovyov canlı yayın konuklarının konuşmasını keserek, "Erdoğan'dan yeni açıklamalar geliyor. Finlandiya ve İsveç için NATO üyeliklerine karşı çıkıyor. Galiba turizm sezonu yaklaşıyor (gülerek)" dedi. 

BFM Radyosuna konuşan Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi MGIMO akademisyeni ve Avrupa Bilgi Merkezi Başkanı Doç. Dr. Nikolay Topornin, NATO üye ülkelerinin her birinin diğer ülkelerin ittifaka katılımını veto etme hakkı olduğuna işaret ederek, "Fakat Erdoğan'ın bu hakkı kullanma olasılığı düşük. Türkiye kesinlikle üst düzey liderlerle ve NATO ile görüşecek, toplantılara Amerikalılar kesinlikle katılacak, belki Avrupalılardan bazıları da. Bunun saf bir siyasi pazarlık olduğunun çok iyi farkındalar" dedi. Topornin ayrıca, "Erdoğan sadece ülke içindeki siyasi sorunlarını çözüyor. Bir uzlaşma seçeneği bulacaklar, çoğu zaman sorun parayla çözülüyor. Erdoğan, kendisine para sözü verilmesini ya da bir tür ticari ve finansal tercihlerde bulunulmasını çok seviyor" iddiasında bulundu. 

Resmi Rossiyskaya gazetesine konuşan Valday Uluslararası Tartışma Kulübü Direktörü, Dış ve Savunma Politikası Konseyi Başkanı Fyodr Lukyanov, "Türkiye bu konuda öfkesini gösterdi ve kendisine her şeyin ayrı, özel bir şekilde sorulması gerektiğini hatırlattı. Belki bu da ücretsiz olmayacak. Ama halledilebilir bir konu" dedi.

Kommersant Radyosunda değerlendirme yapan Kommersant gazetesi dış politika yazarı Maksim Yusin, Erdoğan'ın Şark pazarlığı yaptığını öne sürdü. Yusin, "Stockholm ve Helsinki'nin Kürtlerle ilgili attığı bazı adımlara karşılık Ankara eninde sonunda ikna olacak ve veto hakkını kullanmayacaktır" diye konuştu.  

Orta Doğu uzmanı Yevgeniy Satanovski de, Erdoğan'ın NATO ve özellikle Amerika ile pazarlık peşinde olduğunu iddia etti. 

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'i NATO'da görmek istememesinin İttifak üyelerini ilgilendirdiğini, bu konuya müdahil olmak istemediklerini belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO adımına ilişkin, "Teröristleri teslim etmeyeceklerine dair mesajları var. Bu iki ülkenin NATO'ya girmelerine 'Evet' demeyiz" dedi. İsveç'in Türkiye'yi ikna ziyaretine ilişkin ise "İknaya mı gelecekler? Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar" açıklamasını yapmıştı.

Etiketler:  Rusya