'Erdoğan Putin'i kızdırmaz'

'Erdoğan Putin'i kızdırmaz'

22 Eylül 2021 Çarşamba  |   Günlük

Fuad Safarov, Moskova

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Kırım’ın ihlak edildiğini ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunmasının önemli olduğunu" söylemesine Moskova tepki gösterdi. 

Erdoğan'ın sözlerine Kremlin'in tepkisi nispeten ölçülü ve "diplomatik" oldu, senatörlerin tepkisinin dozu ise sertti. 

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Erdoğan’ın Rusya ziyareti öncesi Kırım ile ilgili son açıklamasının kendilerinde üzüntü yarattığını kaydetti. Peskov, "Elbette bu sözlere kendimizi muhatap olarak görüyoruz ve böyle algılıyoruz. Cumhurbaşkanı'nın, Rusya Federasyonu'na yapacağı çalışma ziyaretine hazırlanırken bu tür açıklamaların yapılmasından elbette üzüntü duyuyoruz. Yine de, ülkelerimiz arasındaki çok sıcak bölgesel sorunların çözümünde ikili ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi ve iş birliği konularına odaklanmayı tercih ediyoruz" dedi. 

Rusya Federasyon Konseyi (senato) üyesi Olga Koviditi, Ankara'nın Kırım'ın tanınmamasına ilişkin sürekli yaptığı açıklamaları Rusya'nın egemenliğine müdahale olarak değerlendirdiklerini kaydetti. Koviditi, "Kırım'ın Rusya'nın ayrılmaz bir parçası olduğunu Türk meslektaşlarımıza hatırlatmak gerekiyor. Rusya Türkiye'yi dost olarak görüyor. Devletlerimiz arasında karşılıklı anlayış istiyoruz" diye konuştu.  

Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğine işaret eden Rus senatör, "Kırım konusu kapanmıştır. Başkan Putin de bunu vurguladı. Görüşmelerde bu konuyu gündeme getirmeyecek. Erdoğan'a gelince, kendisi Putin'i bu tür konularla kızdırmayacak kadar akıllı. Bu açıklama parantez dışında kalacak ve dışişleri bakanlıkları düzeyinde analiz konusu olacak” dedi. 

Federasyon Konseyi Uluslararası Komisyon üyesi Sergey Tsekov da, Erdoğan'ın Kırım açıklamalarına bir Rus atasözü ile yanıt verdi. Ankara'yı "Gerçekçi olmak için Kırım'daki duruma göz atmaya" çağıran Rus senatör, "Akla bir Rus atasözü geliyor: Ne kadar çok helva dersen de, ağzın tatlanmaz. Erdoğan, Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edildiğini, tanımadıklarını ne kadar söylese de durum hiçbir şekilde değişmeyecek" diye konuştu. 

Rus senatör Tsekov, Erdoğan'a "duruma gerçek bir şekilde göz atması ve Kırım'ın Rusya için ne kadar önemli olduğunu anlaması" çağrısında da bulundu ve Rusya'nın Karadeniz Donanması'nın ana askeri üssünün Kırım'da bulunduğunu da hatırlattı. 

Etiketler:  Rusya Diplomasi